Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #123
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam!

Na razie walczę z generatorem na Si5351. W poście #103 pokazałem jak go można dołączyć do płytki sterownika używanego z AD9833.
Zabrakło tam dość istotnej informacji o konieczności przystosowania tego gotowego układu do połączenia z płytką sterownika. Taki generator jak na rysunku ma wyprowadzenia sygnału zarówno na złącza SMA jak i na piny łączówki. Jedynie jeden z tych sygnałów 'ma szansę' pojawić się na łączówce ponieważ inaczej ustawiona była sygnalizacja dla AD9833. Dlatego, należy wykonać korekty druku na oryginalnej płytce:

İmage İmage

Przecinając ścieżki jak pokazałem zapewnia się, że sygnały dwóch generatorów nie będą zwarte na łączówce modułu generatora. Trzeci sygnał nie wymaga takiej korekty. W ten sposób sygnały z generatorów wyprowadzone są prawidłowe na ścieżki do złącz sma. Ja używam zarówno złącz jak i kabli zakończonych wtykami sma ale można kable sygnałowe dołączyć wprost do pól lutowniczych złącz sma. Montując zespół piny/gniazdo dla generatora Si5352 proszę zachować pokazane na zdjęciach ułożenie wzajemne pinów i gniazda albo zastosować świadomie własne ułożenie tak, aby nie nastąpiło odwrócenie sygnałów na złączu. Projektując sterownik dla AD9833 nie miałem pojęcia, że nada się on (ze zmianami jak wyżej) do Si5351 i uBITX-a . Stąd wynikłe kompromisy.

W konstrukcji użyłem elementów wielkości 0805, przekaźniki kupiłem na allegro, podobnie generator Si5351.
Rdzenie ferrytowe mozna kupić tu.
Gniazda kupiłem w lokalnym sklepie ale są do kupienia w tme. Podobnie w tme lub AVT można zakupić tranzystory BS, BFR i 2N3904.

Na pochwały chyba jeszcze za wcześnie :-(. Na razie udało się uruchomić, nieco koślawo, odbiornik na 3.5MHz. Brakuje mi porządnej anteny więc prace idą wolno. Zabieram się za złożenie wzmacniacza nadajnika choć wcześniej wolałbym się uporać z aktualnym stanem generatora Si5351. W każdym razie podam jak zwykle uwagi konstrukcyjne, napięcia i inne przydatne informacje.
C.d.n.

L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-03-2020 14:17 przez SP6FRE.)
19-03-2020 14:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 19-03-2020 14:17

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości