Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #117
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam!

Znalazłem w sieci parametry Pscpice dla tranzystora 2N3904 i zacząłem je porównywac z parametrami modelu jaki ma qucs.

İmage

Model jaki znajduje się w qucs wydaje się być inny a nawet uproszczony bo dla wielu parametrów Pspice w qucs jest wartość zero. Pokazana lista to mniej więcej połowa wszystkich parametrów modelu jakie zawiera ten tranzystor. Zacząłem kolejno porównywać odpowiednie pola modelu i zamieniać ich wartości na te z modelu Pspice. Jednocześnie sprawdzałem czy zachodzi jakaś istotna zmiana. Taka zmiana nastąpiła przy parametrze Ne (base-emiter leakage emission coeficient). Qucs ma w modelu wartość 1.5 a Pspice 1.259. I już ta jedna różnica sprawiła, że uzyskałem taki wykres wzmocnienia:

İmage

Jak widać wartość wzmocnienia zbliżyła się do tej z opisu uBITX-a i uzyskanej w symulacji przez Pspice. Nie zmieniałem już innych parametrów ale przypuszczam, że ich zrównanie zbliżyłoby nasze wyniki symulacji. Wydaje się, że podstawowa biblioteka qucs jest dość prosta i uboga. Niemniej, dla potrzeb montażu urządzenia wydaje się wystarczająca.

L.J.
10-03-2020 0:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 10-03-2020 0:17

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości