Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #115
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam!

Zapewne, różnica w wyniku symulacji tkwi w założonym modelu tranzystora 2N3904. Nota katalogowa podaje dla 2N3904 częstotliwość graniczną 300MHz i widać, że wzmocnienie powyżej 50MHz zaczyna istotnie spadać. Oczywiście, nie robiłem sam modelu a skorzystałem z opisu z biblioteki qucs.
Po powrocie do domu sprawdzę jakie parametry ma ten tranzystor w modelu. Przy pierwszej symulacji różnica była tak duża w stosunku do pomiarów, że po korekcie schematu i zbliżeniu się wartości wzmocnienia do pomierzonych 17dB uznałem, że wyniki są do zaakceptowania choć jak pisałem, w dokumentacji uBITX-a pisze się o wzmocnieniu bliższym 15dB a więc podobnym do tego co wyliczył LTSpice :-(
Jak pisałem, moja metoda pomiarowa dla układu aktywnego obarczona jest maksymalnym błędem pomiarowym 3dB ze względu na niedokładności tłumików więc mając tego świadomość uważam, że zarówno pomiary jak i symulacja mimo wszystko potwierdzają poprawność działania wykonanego bloku funkcjonalnego urządzenia.

L.J.
09-03-2020 8:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 09-03-2020 8:59

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości