Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #106
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam!

Aby wykorzystać w pełni generator na SI5351 postanowiłem użyć go we własnej kopii transcevera z podwójną przemianą uBITX.
Mam już płytki drukowane transceivera:

İmage

Tym razem płytki zrobiłem nie w firmie PCBWay ale w firmie JLCPCB - też chińska. Tu płytki są ok. 50% tańsze a w dodatku tańsza jest dostawa tym samym kurierem (DHL)
Na oko płytki wyglądają bardzo profesjonalnie i mam nadzieję, że nie zrobiłem błędów w druku. Zauważyłem kilka 'odwróconych' symboli kondensatorów elektronicznych i liczę, że na tym moje błędy się kończą bo i tak wyznaczyłem sobie dość trudne zadanie pakując to urządzenie na dwóch płytkach.
Ta mniejsza (73x43mm) to wzmacniacz nadajnika a ta większa (130x77mm) to kompletny odbiornik, tor formowania sygnału nadajnika oraz filtry pasmowe nadajnika. Całość to prawie powtórzony uBITX - ale na mniejszych płytkach - z dorobioną regulacją ARW przy odbiorze.

İmage

Płytki robiłem 'pod obudowę' 140x140x65mm pokazaną wcześniej i wydaje się, że z automatyką i generatorem na płycie frontowej uda się jeszcze wstawić zasilacz o odpowiedniej mocy. Na pokazanym zdjęciu zamontowałem już kilka większych elementów - głównie przekaźniki. Z tyłu płytki są wszystkie gniazda (antena, zasilanie, mikrofon, klucz i głośnik). Ilość połączeń została ograniczona do minimum - głównie są to przewody sterujące z logiki transceivera.
Zamierzam uruchamiać urządzenie stopniowo opisując działanie i wyniki pracy poszczególnych bloków.
Na razie do sterowania zastosuję wcześniej opisany już panel sterowania z generatorem SI5351 i wyświetlaczem LCD 2x16 ale zapewne w przyszłości zamienię go na wyświetlacz kolorowy z ekranem dotykowym np. Nextion NX3224T024. Ma on wymiary (ekran) ok. 60x43 mm i będzie go można bez problemu zastosować w układzie lekko modernizując płytkę automatyki/generatora. W sieci opisany jest dość dobrze ten transceiver a wersja 6 działa właśnie z ekranem dotykowym.

Mam kilka kompletów płytek do tego urządzenia (po ok. 15PLN + przesyłka) ale zanim odważę się je komuś zaoferować zacznę sam montować urządzenie bo, jak pisałem, montaż elementów smd będzie dość trudny i żmudny ze względu na rozmiar użytych pól lutowniczych :-(

L.J.
24-02-2020 21:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 24-02-2020 21:30

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości