Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #98
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam!

Udało mi się napisać oprogramowanie dla heterodyny w układzie z częstotliwością pośrednią Fmid. Oczywiście program działa na tej samej płytce. Jeśli pośrednia będzie z przedziału 7.5 -10.5MHz wtedy sygnał uformowany dla 3.5MHz będzie działał dla pasm 1.8 i 7 i będzie prawidłowo odwrócony dla wyższych pasm. Ze względu na mały zakres pracy AD9833, realne do osiągnięcia z pośrednią 8-9MHz są częstotliwości od 1.8 do 14 (17?)MHz.

Poniżej pokazałem własności poszczególnych klawiszy w zależności od kontekstu pracy. Generalnie, Pokrętło impulsatora i dwa prawe klawisze służą do wykonywania zmian wartości parametrów a pozostałe klawisze do zmian kontekstu lub samego parametru.

İmage

Trzymając środkowy klawisz podczas włączenia zasilania ustawia się wartości domyślne a więc 2 pasma, częstotliwość początkową 3.5MHz oraz częstotliwość pośrednią Fmid=0MHz. Potwierdzeniem tego jest napis na wyświetlaczu "Loading default". Te ustawienia, jak i inne w sekcji SETUP są zachowane w pamięci nieulotnej procesora i odczytywane z niej podczas każdego kolejnego startu

İmage

Trzymając wciśnięty lewy klawisz podczas włączania zasilania pojawia się procedura SETUP mająca dwie sekcje, w pierwszej definiuje się aktywność pasma (od 1.8 do 50MHz), w drugiej definiuje się wartość częstotliwości pośredniej.

İmage

W sekcji dotyczącej pasm, oba prawe klawisze zmieniają aktywność danego pasma z on na off i odwrotnie a klawisz drugi z lewej zmienia pasmo w cyklu 1.8 -> 3.5 -> 7 -> 10 -> 14 -> 17 -> 24 -> 28 -> 50 -> 1.8 -> 3.5 ......
Po ustawieniu aktywności każdego z pasm można przejść do ustawiania wartości częstotliwości pośredniej za pomocą lewego klawisza. Pasmo ustawione jako aktywne (on) będzie dostępne podczas normalnej pracy w sytuacji przełączenia pasma. Pasma nieaktywne będą pomijane.

İmage

Domyślenie, częstotliwość pośrednia ma wartość 0MHz co oznacza, że na wyjściu jest taka sama częstotliwość jak na wyświetlaczu. Zmianę częstotliwości pośredniej dokonuje się z pomocą impulsatora z krokiem ustawianym za pomocą obu prawych klawiszy z krokiem 10Hz, 100Hz, 1kHz, 10kHz, 100kHz i 1MHz. Jest to możliwe także za pomocą impulsatora po wciśnięciu przełącznika osiowego. Przejście w tryb ustawiania kroku za pomocą impulsatora sygnalizowane jest zapaleniem się diody na czerwono a przejście do ustawiania częstotliwości wymaga ponownego użycia przycisku osiowego impulsatora a kolor diody zmienia się na zielony.
Jeśli pośrednia będzie miała wartość z przedziału 7.5-10.5MHz to odwrócenie wstęg dla wyższych pasm odbędzie się automatycznie a częstotliwość wyjściowa będzie automatycznie ustawiana tak aby była sumą lub różnicą częstotliwości pracy i częstotliwości pośredniej.

İmage

W trybie normalnej pracy lewy klawisz zmienia pasmo, kolejny klawisz włącza lub wyłącza RIT (po włączeniu Rit-a krok przestrajania automatycznie ustawia się na 10Hz), klawisz środkowy przełącza system pomiędzy częstotliwościami F0 i F1 (dwukrotne użycie tego przycisku zrównuje F0 i F1) a prawe klawisze służą do zmiany kroku przestrajania. Przestrajanie i zmianę kroku zapewnia impulsator co opisałem powyżej.

Program mieści się w pamięci 8K dlatego zamieszczam wersje zarówno dla tego procesora jak i dla M168P o pojemności 16K. Większa pamięć może się przydać podczas rozbudowy o nowe funkcjonalności i/lub przy zamianie generatora na inny AD o większym zakresie pracy.

L.J.


Załączone pliki
.hex  het_01m8.hex (Rozmiar: 18.33 KB / Pobrań: 411)
.hex  het_01m168p.hex (Rozmiar: 18.33 KB / Pobrań: 411)
15-01-2020 0:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 15-01-2020 0:17

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości