Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #93
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam!

Jeśli chodzi o syntezę, to ich najwiekszą atrakcyjnością jest to, że ....są gotowe ;-)
Nie ma tu żadnych czarów dotyczących projektowania. Po prostu wybieram odpowiedniego "gotowca" na zasadzie analizy potrzeb funkcjonalnych (częstotliwości graniczne, minimalny krok sterowania) i ceny, w drugiej kolejności patrzę czy jestem w stanie sam polutować taki układ bo z reguły są one typu smd o wielu wyprowadzeniach.

W tym przypadku, do prostych urządzeń działających do 10MHz, a w przypadku odbiornika Polyakowa, do ok. 20MHz wystarczy chyba AD9833, który ma zegar 25MHz co oznacza, że pracuje do 12.5MHz a sensowny sygnał ma częstotliwość poniżej 7MHz. W dodatku ten układ jest dość tani i już polutowany na płytce co ułatwia jego montaż.

Później cała przyjemność wynika z oprogramowania, które potrafi zarządzać taką syntezą. Z faktu, że gotowa synteza to dość skomplikowane wewnętrznie urządzenie wynika zarazem, że nie da się nim zarządzać pojedynczym elementem (np. potencjometrem lub kondensaotem zmiennym) ale należy użyć do tego celu mikroprocesora realizującego często dość skomplikowane algoryty zarządzające.

To własnie oprogramowanie pozwala na 'wyciśnięcie' z układu jego możliwości, zastosowaniu do nietypowych funkcji a nawet do cudownych wynalazków. Ja robiąc ten projekt myślałem o klasycznej heterodynie do odbiornika Polyakowa ale także o generatorze przestrajanym w zakresie częstotliwości akustycznych do badania pasma przenoszenia wzmacniacza m.cz. Do tego AD9833 się własnie nadaje.

Używając analogii z rzeźbiarzem to jego dłuto jest taką syntezą a skończone dzieło, mniej lub bardziej udana postać, to właśnie wynik działania wyobraźni artysty (oprogramowania). Oczywiście do drewna lipowego wystarcza byle kozik (AD9833) a do granitu potrzeba bardziej skomplikowanych i droższych dłut (syntez) choć w obu przypadkach satysfakcja z udanego dzieła może być jednakowa ;-)

Tak, zdecydowanie programowanie jest w mojej ocenie najwyższym obecnie stopniem uprawiania elektroniki. Oczywiście im lepsza podbudowa praktyczna tym lepszych efektów można się spodziewać więc jeśli mógłbym coś doradzić młodym adeptom to intensywna praktyka i równoległe uczenie się programowania aby ostatecznie móc wykorzystać tą właśnie praktykę do realizacji bardziej złożonych projektów.

L.J.
13-12-2019 12:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 13-12-2019 12:59

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości