Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #91
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam!

Ze względu na usytuowanie tego tranzystora nie ma sensu wykorzystanie go w torze wzmacniacza m.cz. odbiornika. Jego rolą jest wzmocnić sygnał heterodyny - do użytku wprost lub do wysterowania mnożnika częstotliwości na układzie ICS.
Można to zrobić za pomocą sygnałów i zwor na J7, J9 i J11 co opisałem wcześniej.

Dedykowany do odbioru wzmacniacz m.cz działa na układzie TDA7231. Jest on odrębnym obwodem z wejściem na J8 (sygnał z odbiornika) i wyjściem na J10 (głośnik, słuchawki). Niezbędne jest również zamontowanie potencjometru RV1 (10-100k - najlepiej logarytmicznego) do regulacji głośności.

Dodatkowo zespół styków i zwor J12 i J13, działający z liniowym potencjometrem RV2 (1k) może służyć do regulacji wzmocnienia w.cz. Zwora J12 służy do podłączenia jedego, skrajnego wyprowadzenia tego potencjometru do masy. Ale można sobie wyobrazic inne zastosowanie tego potencjometru, bez podłączenia do masy, wtedy oczywiście zwore należy rozewrzeć.

Zasada użycia pełnej płytki jest następująca:
- sygnał z heterodyny, po wzmocnieniu na tranzystorze Q1 lub po dodatkowym przemnożeniu na układzie ICS502 pojawia się na łączówce J15 skąd powienien być doprowadzony (np. cienkim przewodem ekranowanym) do mieszacza odbiornika.
- sygnał z anteny powinien być doprowadzony do łączówki J12 - pin 1 i wyprowadzony z tej samej łączówki z pinu 2 a zwora J13 powinna być założona. Najlepiej zrobić to za pomocą cienkiego przewodu ekranowanego z dwiema żyłami w środku i ekranem. Sygnał z pinu 2 łączówki J12 powinien dostac się na wejście odbiornika
- sygnał akustyczny z odbiornika powinien być doprowadzony do łączówki J8 (cienkim przewodem ekranowanym) a wtedy w głośniku dołączonym do łączówki J10 usłyszymy wzmocniony sygnał z odbiornika.

L.J.
12-12-2019 10:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 12-12-2019 10:15

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości