Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #84
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam!

Mam pewien postęp w konstrukcji generatora. Dostałem zaprojektowane płytki a nawet zdążyłem je zmontować:

İmage

İmage

Płytki są "prawie" dobre :-( Jak zwykle zrobiłem kilka drobnych błędów ale są one dość łatwe do skorygowania. Bazując na moim wyświetlaczu nie uwzględniłem podpolaryzowania tła wyświetlacza i okazało się, że kupione ostatnio źle działają bez drobnej korekty oraz źle dobrałem złącze do zasilania - jest za małe ale oba błędy łatwo można skorygować.

İmage

Elementy montowane są z obu stron, w szczególności generator DDS działa na złączu a w przyszłości oprogramowanie procesora można będzie dopasować do innego generatora, choćby o większej częstotliwości pracy. Wystarczy wtedy jedynie wymienić płytkę generatora i oprogramowanie.

İmage

İmage

Wstawiłem już nawet układ do obudowy, do kompletu brakuje atrapy ale muszę z tym poczekać. Na płytce muszę jeszcze zamontować układ wzmacniacza m.cz., bo dostałem je dopiero dziś ale przede wszystkim muszę dokończyć oprogramowanie układu. Niemniej działa już podstawowy generator i zmiana kroku przestrajania. Działa mi też wobulator - jako druga funkcja układu. Do kompletu brakuje mi funkcji konfigurującej generator (mnożniki częstotliwości, parametry przemiatania w funkcji wobuloskopu) oraz kosmetyka.
Obudowa to produkcja firmy Cyfronika T-33 wymiary: 140 x 65 x 140 mm. Mam nadzieję, w niedzielę zrobić pełne zestawienie materiałów na generator z podaniem typów i cen a także miejsca zakupu.

Koszt wykonania jednej płytki z Chin jest równy prawie kosztowi wykonania dziesięciu płytek bo i tak najdroższy jest transport więc dysponuję kilkoma płytkami gdyby ktoś był chętny. Niestety, ze względów na rozmiary ale przede wszystkim koszt transportu, cena jednej płytki to 32PLN + przesyłka.

L.J.

Witam!

Poniżej, obiecana, skrócona lista elementów do generatora.
1. Obudowa Cyfronika T-33 wymiary: 140 x 65 x 140 mm obudowa
2. Wyświetlacz -> LCD2x6
3. Impulsator -> impulsator1 lub impulsator2
4. Potencjometr -> pot. 1k, pot. 50k
5. Procesor ATMega8 -> ATmega8 lub ATmega 168
Atmega8 wystarczy aby pomieścić program generatora ale może warto zamontować mega168 o dwukrotnie większej pojemności w razie rozbudowy programu w przyszłości?
6. Klawisz -> klawisze
7. Generator ad9833 -> AD9833
8. Gniazdo jednorzędowe kątowe gniazdo, listwa kołkowa listwa kołkowa
9. Układ m.cz TDA7231 -> TDA7231, TDA7231,
10. Układ mnożnika ICS502 -> ICS502. Ten układ nie musi być montowany o ile nie ma konieczności pracy z częstotliwościami wyjściowymi dwu lub czterokrotnie większymi od podstawowej.
11. Dioda 1N4148 -> 1N4148 smd

Poza tym elementy dostępne ogólnie, stabilizator 7805, kondensatory i rezystory smd, tranzystor npn smd, kwarc niski 8MHz, dioda 1n4007

Kolejno pokażę dokładny schemat, konstrukcję mechaniczną i w końcu program: opis działania, funkcje klawiszy, kod .hex .

L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-11-2019 15:07 przez SP6FRE.)
22-11-2019 21:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 22-11-2019 21:15

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości