Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #82
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam!

Waldku, zanim zaczniesz montować płytki transceivera, może przyda się wcześniej wykonanie hetrodyny. Robiąc ten trx wykorzystałem jakiś gotowy generator (prawdopodobnie TinyDDS) ale dokumentacja urządzenia gdzieś mi zaginęła lub na razie nie dotarłem do niej :-(

W wątku na temat odbiornika DC według Polyakowa pisałem, że myślę o zrobieniu generatora z wykorzystaniem AD9833. To prosty i tani układ DDS do 12.5MHz, w sam raz nadający się w zastosowaniach tam gdzie jest wymagana częstotliwość o połowę mniejsza. Wydaje się, że z jego pomocą uda się zrobić odbiornik DC co najmniej do pasma 20m.

Nad tym układem pracowałem dość długo z powodu braku czasu ale ostatecznie wyszło mi coś takiego:

İmage

Sterowanie za pomocą Mega8/Mega168, 5 klawiszy funkcyjnych, wyświetlacz 2x16, impulsator, dwa potencjometry i dwukolorowa dioda. Bez szału ale przynajmniej da się programowo ustawić mnożnik częstotliwości na 1/2 a więc i odczyty dla DC Polyakowa będą prawidłowe.
Dodatkowo, można zamontować na płytce powielacz częstotliwości ICS502 uzyskując heterodynę do bardziej zaawansowanych projektów DC.
W końcu, na płytce można zamontować także wzmacniacz m.cz. TDA7231 co pozwoli na odpowiednie wzmocnienie sygnału z odbiornika - nawet na głośnik. Właśnie z tym układem wzmacniacza skojarzony jest jeden z potencjometrów. Drugi, może być wykorzystany do regulacji wzmocnienia na wejściu z anteny podczas odbioru wieczorem i w nocy kiedy silne sygnały broadcastingu mogą zakłócać odbiór.

A poza tym, pomyślałem o tym układzie jako o podręcznym generatorze sygnałowym od częstotliwości akustycznych do niskich częstotliwości radiowych. Nie mam takiego generatora i zapewne mi się przyda. Generator, poza sygnałem punktowym wyposażę w funkcję przemiatania w zadanym zakresie i z zadanym krokiem co się czasem może przydać.

İmage

Projekt jest dość zaawansowany jeśli chodzi o druk i za kilka dni skieruję go do wykonania w CN po dołączeniu do kilku innych płytek, które jednocześnie robię.

İmage

A na razie przymierzam czy wszystko pasuje, przynajmniej mechanicznie. Montaż odbędzie się na obu stronach płytki ale z przodu będzie wyświetlacz, impulsator z potencjometrami, klawisze, dioda dwubarwna oraz procesor. To najtrudniejszy element do wlutowania ale reszta to pojedyncze elementy smd i kilka elementów przewlekanych. Z tyłu płytki znajdzie się generator AD9833 zamontowany płasko nad płytką na złączu, kilka kondensatorów elektrolitycznych oraz zwory i złącza sygnałowe (potencjometr, audio, zasilanie). U spodu płytki znajdą się dwa złącza, 8 i 10 pinów na wyprowadzenie sygnalizacji z procesora, zasilania +5 i +12V oraz sygnału heterodyny. Będzie więc możliwość dołączenia kolejnej płytki "na kanapkę" lub nawet płytki "matki" na której będzie można prowadzić dalsze eksperymenty.

İmage

Generator na AD9833 jest już "oswojony" przynajmniej w zakresie programowania częstotliwości. Nieco więcej czasu zajmą dodatkowe funkcje: generatora sygnałowego, przemiatania, sygnalizacji.

İmage

I na koniec ''bohater": AD9833, zmontowany na płytce o wymiarach 1.3 na 1.8cm.
Większość elementów jest typowa, wyświetlacz i generator AD9833 da się kupić od kilku do kilkunastu PLN, impulsator i potencjometry to dodatkowe kilka PLN więc projekt jest dość niskobudżetowy.

L.J.
29-10-2019 17:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 29-10-2019 17:30

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości