Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #75
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam!

Masz do NWT kilka przydatnych przystawek, między innymi sondę (detektor) 8307 dedykowaną dla częstotliwości ponad 100MHz.
O ile wiem podstawowy miernik ma wbudowany układ 8307, który działa niemal od najniższych częstotliwości więc na razie, do pomiarów transmisyjnych na KF, wystarczy miernik podstawowy.

Zasada tego pomiaru polega początkowo na zbudowaniu informacji referencyjnej - pomiaru dla każdej częstotliwości w założonym zakresie pracy i zapamiętaniu wyniku. Taki pomiar referencyjny wykonuje się przy zwartym wyjściu z wejściem (krótki przewód zakończony gniazdami), inaczej mówiąc sonda zmierzy jaki jest sygnał wychodzący z generatora w zakresie pomiarowym. Ta część pomiaru zwana jest również kalibracją.

Następnie pomiędzy wyjście a sondę wtrąca się badane urządzenie pasywne (takie, które nie wzmacnia sygnału) i ponownie mierzy się napięcie jakie pojawia się na wejściu miernika. Następnie porównuje się pomiar referencyjny z pomiarem urządzenia na każdej częstotliwości a wynik, w postaci charakterystyki, przedstawia się na wykresie i to jest właśnie część pomiarowa procedury.

Mam prośbę do użytkowników NWT500 o pomoc i proste wytłumaczenie Waldkowi jak robi się kalibrację i jak się wykonuje podstawowy pomiar transmisyjny w przypadku NWT500, ja sam nie miałem nigdy do czynienia z tym miernikiem więc mogę procedurę opisać jedynie co do zasady :-( Niewątpliwie musisz mieć zainstalowane oprogramowanie na PC oraz sprawne połączenie miernika z PC za pomocą kabla szeregowego lub USB (powinieneś mieć taki kabel w komplecie).

Poprawność procedury pomiarowej będziesz mógł sprawdzić mierząc tłumiki jakie masz w komplecie. O ile, po kalibracji, połączysz ponownie wejście z wyjściem to na ekranie wynik powinien znajdować się dokładnie na poziomie 0 dB co oznacza oczywiście brak tłumienia. Po wtrąceniu między wejście i wyjście tłumika 10dB wynik przesunie się na linię -10dB a po dołączeniu innych tłumików, np. 30dB + 20 dB linia powinna ustawić się na poziomie -50dB.

Mając opanowany pomiar transmisyjny będziesz mógł zająć się swoim obwodem rezonansowym zgodnie z opisaną wcześniej procedurą.
Przydadzą Ci się dwa przewody zakończone z jednej strony gniazdami do miernika a z drugiej strony wolnymi końcówkami masy i sygnału i chyba takie przewody widzę u dołu na zdjęciu z przewodami.

Do masy przewodu z generatora dołączasz (dolutowujesz) początek cewki (bliżej odczepu) i rotor kondensatora zmiennego, który jest zwykle dołączony do masy kondensatora. Gorący przewód z generatora dołączasz do odczepu cewki a stator kondensatora łączysz z końcem cewki.
Na końcu przewodu dołączonego do wejścia dołączasz pętlę pomiarową (jeden lub dwa zwoje).
Na ekranie powinieneś zobaczyć pik rezonansowy, ustalasz częstotliwość tego rezonansu, korygujesz jego położenie kondensatorem zmiennym, ewentualnie zmieniasz zakres przemiatania (zakres częstotliwości i być może powtarzasz kalibrację) etc. Na koniec robisz zrzut ekranu i chwalisz się wynikiem na forum ;-)

Płytki wyślę Ci za kilka dni, muszę odkopać zrobione urządzenie i sprawdzić czy nie zrobiłem błędów w druku, wtedy będę mógł je od razu skorygować. Układ pochodzi z 2012 roku więc nie pamiętam już takich szczegółów.

L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-09-2019 21:42 przez SP6FRE.)
14-09-2019 21:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 14-09-2019 21:41

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości