Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #73
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam!

Myślę, że w sprawie obwodów wejściowych w formie jednej cewki i filtra pasmowego już w kilku miejscach odpowiedziałem.
Ale podsumowując, oba rozwiązania są z punktu widzenia odbioru DC w przybliżeniu równoważne ale jeden obwód jest znacznie prostszy do wykonania niż dwa obwody. Jeden obwód da się nastroić "na ucho" a filtr pasmowy wymaga zaawansowanej aparatury pomiarowej i pewnej wprawy.

Co do potrzeby filtrowania sygnału wejściowego (z anteny) również się wypowiadałem, moim zdaniem im lepsza filtracja tym lepiej ale dla prostego odbiornika trzeba ważyć cele i nakłady. W tym wypadku jeden obwód wystarczy, co najwyżej można go dodatkowo dostrajać za pomocą kondensatora zmiennego (warto wtedy zastosować cewkę o dużej dobroci).

W moim rozwiązaniu zastosowałem filtry pasmowe ze względu na brak konieczności ich dostrajania, głownie w torze nadawczym, ale za jednym zamachem działa to także w odbiorniku.
Postaram się także opisać poszczególne elementy urządzenia - w miarę wolnego czasu. A nie byłem w Burzeninie w tym roku głównie z powodu braku czasu :-(

Mam też informację dotyczącą płytek układu. Znalazłem jeden komplet płytek i chyba jest jeden chętny więc nie będzie problemu.
Na początek powiem jednak, że montaż nie należy do najłatwiejszych bo płytki, ze względu na pośpiech w wykonaniu, nie mają solder maski i łatwo o zalanie cyną ścieżek z masą. Montaż wymaga więc nieco ponad przeciętnej wprawy w lutowaniu.
Drugim utrudnieniem jest właśnie użycie obwodów pasmowych a do ich dostrojenia potrzeba zarówno pewnej wprawy (doświadczenia) jak i oprzyrządowania (wobulator lub analizator obwodów).
Mam też płytki do generatora DDS więc droga do "zarobienia się" w tej sprawie jest otwarta ;-)
Gwarantuję, że w miarę wolnego czasu udzielę Ci autorskiej pomocy w zakresie montażu i uruchomienia urządzenia.

Napisz jakie masz możliwości pomiarowe (analizator?) i czy czujesz się na siłach aby zacząć ale i dokończyć zadanie bo szkoda byłoby gdyby to był tylko słomiany zapał ;-)

L.J.
12-09-2019 10:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 12-09-2019 10:24

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości