Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SQ8GUO Offline
Waldek
**

Liczba postów: 85
Dołączył: 15-06-2011
Post: #72
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
witam Leszku,
ale sie ten TRX rozwinal! Patrzac na wyjsciowy schemat a Twoj, to mnostwo przydatnych dodatkow/funkcji, jak i usprawnien owego RX-a zostalo tutaj przedstawionych. No i oczywiscie dedykowany DDS + TX. Jak pisalem ci na tzw. priv, jestem bardzo zainteresowany budowa tego urzadzenia (moze bedzie to moje pierwsze DZIALAJACE urzadzenie home madeSmile ?).
Szkoda ze pozostali koledzy nie dotrzymali Ci towarzystwa w trakcie zmagan z tym TRX-em, dlatego tym bardziej doceniam fakt ze podzieliles sie swoja praca tu na forum. Ale mam tez nadzieje ze Burzenin 2012 pozostaje dla Ciebie milym wspomnieniem.
Czekam wiec na info od Ciebie i niech ten watek odzyje. Swoja droga, ten bardzo podstawowy schemat, ktory Jurek SQ9RFC omawial w Burzeninie 2019, a ktory zamiescil w mym poscie:
DCR Polyakova
bedzie dla mnie pozycja wyjsciowa i mam nadzieje ze z ubiegiem czasu uda mi sie dojsc do podobnego stopnia skomplikowania jak Twoj TRX.

Przy okazji mialbym wstepnie pytanie:
1. Skoro jest to odbiornik z bezposrednia przemiana czestotliwosci, to dlaczego zastosowales filtr pasmowy dwuobwodowy (na amidonach) zamiast obwodow wejsciowych na jednej cewce, tak jak sie to zazwyczaj widzi na schematach. Pytam dlatego ze moja pierwsza mysla bylo by DCR Polyakova ulepszyc o filtry wejsciowe 2-3 obwodowe, ale jak Piotr SP9FKP mi w moim poscie wytlumaczyl, jest to bledne rozwiazanie - cytuje:
Cytat: To nie przypadek, że jest tylko jeden obwód wejściowy [w DCR Plyakova]. Dla detektora próbkującego nie jest to tak istotne jak dla superheterodyny z niską p.cz. Detektor tego typu odbiera na nieparzystych harmonicznych a więc daleko od częstotliwości pracy. Tak więc im mniej obwodów na wejściu, tym większe prawdopodobieństwo, że trafisz z częstotliwością rezonansową w pasmo i zdecydowanie prostsze jest dostrojenie na optimum, nie wspominając o stratach. Dodanie obwodu tylko pogorszy sprawę.
Dlatego tez chcialbym zrozumiec, dlaczego w Twojej konstrukcji sa uzyte filtry wejsciowe dwuobwodowe najczesciej widziane w superheterodynach (ukladach z p.cz. czy tez w homodynach a'la Piligrim, Husarek)? Zapewne czegos nie rozumie. Sa to dla mnie tematy bardzo swiezeSmile
2. Mam prosbe - czy bylbys w stanie na schemacie zaznaczyc poszczegolne bloki tego transceivera, tak zebym wiedzial gdzie jest detektor, wzmacniacz szerokopasmowy, wzmacniacz i przedwzmacniacz m.cz., automatyka itp itd. Jest to bardzo rozbudowany schemat, a chcialbym wiedziec gdzie jest ulokowany i jakie ma elementy kazdy blok tego TRX-a, coby tez zrozumiec jakie ma on zadanie w calej konstrukcji i jak funkcjonuje. To bedzie taki reverse-engineeringSmile Chcialbym docelowo dokladnie zrozumiec dlaczego w danym bloku uzyles takie a takie elementy, w takim a takim ukladzie.
Z gory dziekuje i pozdrawiam - p.s. byles na Burzeninie w tym roku?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-09-2019 23:10 przez SQ8GUO.)
10-09-2019 23:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SQ8GUO - 10-09-2019 23:10

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości