Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #71
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Ze względu na spotkanie w Burzeninie w ekspresowym tempie zmontowałem to co jest niezbędne do pracy urządzenia a więc wszystkie filtry we i wy czyli 3.5, 7 i 14, tor nadajnika oraz auomatykę. Nie zdążyłem zmontować jedynie monitora cw ale ne dam już rady :-(
Ukoronowaniem pracy jest pierwsza łączność , którą nawiązałem dziś około 19 ze stacją DL0MOL. Dostałem raport 599 choć nie jestem przekonany, że sygnał był mierzony przez s-metr.
Załączam ostatnie zdjęcia urządzenia, które jutro będzie już w Burzeninie. Zabrakło mi czasu na kosmetykę (ostateczne strojenie, dobór elementów etc.) ale sądzę, że sprzęt można już pokazać publicznie. Pierwszy test zdał również generator Tiny DDS bis ,który wczoraj w nocy zakończyłem programować dla potrzeb transceivera. Z pulpitu trx-a można sterować krokiem strojenia w cyklu 10Hz ->20Hz ->50Hz ->100Hz ->1kHz ->10kHz ->100kHz ->1MHz ->10Hz ->100Hz ..... (klawisz STEP), zmieniać pasmo w cyklu 3.5->7->14->3.5 ....(klawisz MODE), zmieniać częstoliwość VFO1 i VFO2 (klawisz F1/F2) lub zrównywać obie częstotliwości VFO (klawisz Fx=Fy). Dodatkowo, z pomocą klawisza FUN oraz impulsatora można zmieniać krok sterowania za pomocą samego impulsatora co może być nieco wygodniejsze. Układ ma automatykę z opóźnieniem ok. 750ms przy powrocie z nadawania na odbiór a dodatkowo realizuje przesunięcie częstotliwości podczas nadawania i odbioru o 800Hz więc wystarczy ustawić się na sygnał CW 800Hz wyżej (dla 3.5 i 7) oraz 800Hz niżej (14MHz) aby być wstrojonym podczas naawania prawie na zero korespondenta. Generator auomatycznie przełącza obwody wejścia i wyjścia na granicy częstotliwości 5.5MHz oraz 11MHz. Docelowo niektóre parametry (np. czas opóźnienia) będzie można ustawiać w SETUP-ie generatora ale na razie nie starczyło mi na to czasu. O wadach urządzenia na razie nie będę mówił bo niektóre są oczywiste, dodam jedynie, że zastoswany układ kształtowania impulsu kluczowania sprawdził się i nadajnik ma ładny, zaokrąglony kształt z przodu i z tyłu impulsu (oba zbocza można regulować niezależnie. Powoli więc dobijam do celu z projektem ale sadżę, że podsumowanie nastapi po zgromadzeniu i opublikowaniu wszystkich materiałów a więc w ciągu najbliższych tygodni.
L.J.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage
13-09-2012 20:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 13-09-2012 20:28

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości