Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #62
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Układy SSM rzeczywiście są drogie, i o tej wadzie już napisałem, ale można by poszukać innych znacznie tańszych układów - może coś od CB radia.
Chociaż układy te i inne podobne nie mają wyjścia do podłączenia S-metra to można sobie z tym w bardzo prosty sposób poradzić. Do kondensatora pętli regulacji należy dołączyć wtórnik wysokoomowy np. na wzmacniaczu operacyjnym LM358, za wtórnikiem jakiś PRek do wyregulowania S-metra i to w zasadzie wszystko. Dla niektórych układów o niezerowym poziomie startu trzeba dodać jeszcze jeden PRek zerujący wskaźnik S.

Układ z fetem jest bardzo dobrym i prostym rozwiązaniem. Aby zmniejszyć efekt zaskoku można stosować w nim podwójną stałą czasową włączając zamiast pojedynczego kondensatora pętli około 3-10 razy mniejszy kondensator i równolegle do niego szeregową gałąź właściwej pojemności kondensatora i rezystora o wartości zależnej od układu od kilkuset omów do około 30komów. Dla podanego układu może to być kilka kiloomów. Rosjanie stosują jeszcze ciekawy układ z diodami - jest zastosowany w homodynie MSQ, ale w tym przypadku chyba nie da się go zastosować. Może jednak ktoś inny też buduje podobny odbiornik do tRXa i ta informacja się przyda.

Warto też pomyśleć nad bilansem odbiornika. Proponowałbym następujący rozkład wzmodnienia: pierwszy stopień za mieszaczem łącznie z mieszaczem powinien dać około 30-40dB. Potem filtr czyszczący i stopień ARW - wzmocnienie 60-70dB. . Wbrew pozorom układy, dla których podaje się małe wzmocnienie często mają znacznie szerszy zakres regulacji wchodząc podczas tej regulacji w tłumienie - w tym przypadku należy stosować dodatkowy wzmacniacz z przodu. Wzmacniacz mocy około 20-30dB.
Przy takim rozkładzie wzmocnienia nie powinno być przesterowań i jednocześnie będzie dobra czułość odbiornika.
Odbiornik do CW Przeznaczony do współpracy z TXem powinien też być wyposażony choćby w najprostszy generator tonu 600-800Hz, który jest pomocny do idealnego dostrojenia się do korespondenta.
W odbiornikach superheterodynowych wykorzystuje się do tego celu dudnienia BFO, w homodynie wystarczy jednotranzystorowy prosty generator, a jeśli jest w urządzeniu procesor to warto z niego taki sygnał wypuścić przy odbiorze ( nie tylko jako monitor nadawania)

Szkoda że nie mam w tym momencie czasu, bo też bym swoją wersję toru odbiorczego chętnie spłodził - pozostaje mi trzymać kciuki za udane wynalazki kolegów, mam nadzieję, że nie tylko Leszka.
02-06-2012 9:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP2JQR - 02-06-2012 9:26

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości