Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #53
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Ostatnio zrobiłem wstępne próby urządzenia na podstawie cytowanego wcześniej opisu rosujskiego odbiornika. Jestem pod dużym wrażeniem, tym bardziej, że porównałem jego pracę z moją dawną konstrukcją, która jest wzorowana na mojej bardzo dawnej konstrukcji odbiornika nasłuchowca.
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością pracy tak prostego urządzenia. Porównując z moją konstrukcją odniesienia czułość jest "na ucho" wyższa co prawie na pewno oznacza, że wartość 1uV i mniej nie jest przesadą. W dodatku, faktycznie można używać jednego VFO wykorzystując do odbioru wyższych pasm drugą i trzecią harmoniczną częstotliwości podstawowej choć wydaje się, że najlepsze wyniki daje odbiór na częstotliwości zgodnej z częstotliwością podstawową heterodyny. Test robiłem wczoraj około 22 i słyszałem bardzo ładnie zawody stacji angielskich na cw na 3.5, stacje na 7 oraz stacje na 14MHz przy czym na 3.5 i 7 używałem heterodyny odpowiednio 3.5 i 7 a na 14MHz heterodyna miała 7MHz bo mój generator (Tiny DDS) ma zbyt mały sygnał na 14MHz. Odbiór stacji ssb jest również możliwy choć oczywiście pasmo odbioru rozciąga się na dolna i górną wstęgę. Sprawdziłem też, że heterodyna działająca na 3.5 pozwala na odbiór zarówno w pasmie 7 jak i w paśmie 14MHz jedynie przez przełączenie obwodów wejściowych. Na razie stosowałem oddzielne obwody dla każdego pasma i będę testował jeszcze użycie pojedynczego obwodu z dostrojeniem do pasma za pomocą przełączanych pojemności jak w oryginalnym rozwiązaniu z tym, że zamiast przełącznika mechanicznego użyję diod. W torze odbiorczym użyłem aktywnego wzmacniacza- ogranicznika pasma z projektu DC01 - krok4 wzmacniacz pasmowy m.cz o wzmocnieniu 1 oraz przeciętnego wzmacniacza m.cz. Stosując filtr LC jak w oryginalnym rozwiązaniu uprości się konstrukcje ale widać, że całość ma potencjał.
Między innymi dla tego projektu zakupiłem cytowany wcześniej przez Jarka (Jarku, dziękuję za inspirację) moduł generatora DDS na AD9850. Zamierzam zrobić na tej podstawie bardziej uniwersalny generator VFO, który nadawać się będzie zarówno do homodyny jak i do superheterodyny (częstotliwości do 40 a nawet 60MHz). Moduł generatora kosztuje ok. 25 PLN i mam nadzieję, że zamówione układy dotrą do mnie w przeciągu kilku, kilkunastu dni. Generator będzie dość prosty funkcjonalnie i jego cena zamknie się pewnie poniżej 100PLN ale na pewno będzie miał możliwość ustawienia offset-u dla p.cz, kilka pamięci, bk i cw delay a także sterowanie pasmami, przełączniki cw/ssb/usb/lsb oraz wyświetlacz 2*16. Ponieważ moduł DDS wystarczy tylko wetknąć w gniazdo na płytce generatora to będzie go można wykonać łatwiej ale o tym pewnie napiszę oddzielnie.
L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-05-2012 10:17 przez SP6FRE.)
25-05-2012 10:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 25-05-2012 10:10

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości