Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #46
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Może ja odpowiem za Henryka w sprawie związku linkowanego rosyjskiego RX-a z tematem. To idealny kandydat na prosty odbiornik trx-a. Zachęcam do zapoznania się z tą konstrukcją, którą z resztą będę sam testował. Konstrukcja przewiduje pracę heterodyny jedynie w paśmie 7MHz z możliwością odbioru na 3 pasmach na harmonicznych częstotliwości podstawowej. Odbiornik ma bezpośrednią przemianę i tylko jeden filtr pasmowy w.cz na 21MHz dostrajany do niższych pasm za pomocą dołączanych pojemności co zapewne upraszcza konstrukcję. Gdyby zastosować cewki z odczepem to na dwóch takich cewkach można byłoby zrobić filtry na wszystkie pasma! To bardzo zachęcająca perspektywa. Według autora tajemnica rozwiązania tkwi we własnościach kluczowanego detektora (mieszacza), dzięki któremu dobroć obwodów wejściowych w.cz sięga od 1000 (na 3.5) nawet powyżej 10000 dla 21 i wyżej. Dzięki tak dużej dobroci odbiornik ma bardzo dobrą selektywność uzasadniającą prostotę obwodów wejściowych. Jak pisałem, chciałbym się o opisywanych, unikalnych cechach odbiornika przekonać sam ale w tym kontekście o wiele bardziej skomplikowana wydaje się część nadawcza. Ale stosując na przykład przestrajany indukcyjnością rezonator kwarcowy 28MHz oraz wspomniany wyżej dzielnik 74HC393 można byłoby łatwo uzyskać formowanie sygnału cw dla czterech pasm. Oczywiście prosty DDS z automatyką, offset-em O/N, opóźnieniem N/O, zapewni pracę na wszystkich pasmach. Moze to być na przykład mój Tiny DDS po lekkim liftingu. Oczywiście najtrudniej będzie zrobić dla nadajnika stopnie sterujące, mocy i filtry pasmowe.
L.J.
07-05-2012 20:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 07-05-2012 20:01

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości