Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Full Transceiver dla poczatkujących
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #19
RE: Full Transceiver dla poczatkujących
Nie zgadzam się co do parametrów Piligrima.
Wytłumienie wstęgi na dolnych pasmach wynosi około 60 dB i nie ma żadnego śladu nawet sąsiedniej lokalnej stacji pracującej obok. Na górnych pasmach jest trochę gorzej ale nie aż tak jak tu piszecie. Wytłumienie wstęgi mierzyłem na profesjonalnym generatorze i tłumiku. Charakterystyka tego wytłumienia ma górki i dołki. W najgorszych punktach wynosi ono 58dB a w najlepszych 66dB. Pomiaru dokonywałem dla odbiornika. Dla nadajnika powinno być identycznie. Napisałem już na ten temat bardzo wiele zarówno tutaj jak i na forum krótkofalarskim, kto nie czytał - najwyższy czas to zrobić zanim będzie się na ten temat pisać. Parametry Piligrima uzyskałem bez żadnego kombinowania i w oryginalnym schemacie. Zastosowałem jedynie w całym Piligrimie rezystory 1% oraz kondensatory MKT do przesuwnika fazy dobrane na mierniku z dokładnością 0,25% w czwórkach i 0,5% w całym przesuwniku.
Mierzyłem osobiście wiele konstrukcji amatorskich będących superheterodynami i rzadko które urządzenie nawet te, które zawierało filtry PP9 i inne 8-kwarcowe miało więcej wytłumienia wstęgi niż 50dB, a wszystko przez niezbyt przemyślane PCB w prawie wszystkich badanych urządzeniach. O prostych TRXach na 4-kwarcowych filtrach można zapomnieć - Piligrim pod względem wytłumienia wstęgi bije je więcej niż na głowę.
MiniYes pod względem wytłumienia wstęgi nie jest żadną rewelacją w/g moich pomiarów wynosi ono tam około 50 decybeli. Może na nowej inaczej zaprojektowanej płytce z inaczej umieszczonymi obwodami p.cz. będzie lepiej. Dobrze by było Krzysztofie, abyś to dokładnie pomierzył i podał nie tylko samą wartość ale kilka wartości wytłumienia dla co najmniej 5 częstotliwości oddalenia od nośnej: 150Hz, 300Hz, 600Hz, 1500Hz i 2500Hz. Dopiero wtedy masz pełny obraz parametru, o którym piszesz.
Pomiary dla Piligrima są dostępne na rosyjskich forach, a moje własne o których już dawno napisałem kiedy tego forum jeszcze nie było tylko to potwierdziły.

Nie wiem czy do końca koledzy mierzący dobrze to robią. Należy mierzyć wytłumienia dla odbiornika mając wyłączone ARW. Pomiar nadajnika jest trudniejszy, ponieważ musimy odłączyć końcówkę mocy - nawet najlepsze wzmacniacze mocy zepsują nam pomiar ponieważ ich intermodulacja będzie na poziomie 40dB. Pomiar przez odsłuch nadajnika za pomocą fabrycznego urządzenia po przełączeniu na przeciwną wstęgę mierzy więc nie wytłumienie wstęgo a jedynie intermodulację wzmacniacza mocy.
Wytłumienie dla Piligrima mierzy się zatem tylko i wyłącznie dla płytki bazowej - bez wzmacniacza mocy. Tu odsłuchując sygnał nadawania przekonacie się sami, jak dobrej jest jakości. Czasem wzmacniacz mikrofonowy się podwzbudza i psuje audio, to też łatwo usunąć przez ekranowanie.

Jeśli na paśmie słychać kolegów z niezbyt dobrym sygnałem to tylko dlatego, że nie potrafili lub nie mieli z czego zrobić dobrego wzmacniacza mocy - to naprawdę trudna sztuka. Też już bardzo wiele nawet na tym forum napisałem. Wzmacniacz mocy to nie tylko moc, napisałem już, że najważniejszym parametrem wzmacniacza dla SSB jest intermodulacja - a ile parametrów można zmierzyć we wzmacniaczu mocy to po lekturze tego, co już napisałem powinno być wiadome. Jak czytam np. ile mocy koledzy uzyskują z jednego IRF510 przy zasilaniu 12V to od razu współczuję kolegom pracującym na sąsiednich częstotliwościach. Nie do końca dobrze zrobiony wzmacniacz mocy popsuje każde radio, nie tylko Piligrima.

Aby posłuchać Piligrima zapraszam do łączności ze mną w najbliższe dni na 3,707 lub 3,742MHz, 7,145MHz lub w okolice 14,300MHz. Sygnał jest niezbyt mocny bo mam tylko 15W mocy, ale jakość pomimo tego w dobrych warunkach bez problemu można ocenić.
pzdr
08-09-2011 17:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Full Transceiver dla poczatkujących - SP2JQR - 08-09-2011 17:09

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości