Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Full Transceiver dla poczatkujących
3Z9N Offline
Krzysztof 3Z9N
***

Liczba postów: 119
Dołączył: 30-03-2010
Post: #17
RE: Full Transceiver dla poczatkujących
Jeśli chodzi o mieszacz na SA612, to nie twierdzę, że jest tak samo dobry (IP3) jak mieszacz H-mode, jednakże przy zastosowaniu wąskich filtrów na wejściu, przy odsłuchu (sam osobiście to sprawdziłem) nie ma zauważalnych różnic. Gdybym tego sam na własne uszy nie słyszał, to bym tutaj tego nie mówił!.
Na pewno, gdyby w pobliżu nas była jakaś silna lokalna stacja (niedaleko naszego domu), to wtedy widzielibyśmy różnice, jednak w normalnych warunkach te różnice są bardzo nikłe. Próby z SA612 przeprowadziłem osobiście na moim urządzeniu, bo nie dawało mi to spokoju, dlaczego jest taki popularny i często stosowany skoro jest taki "słaby". Jednakże próby w "realu" pokazują, że aż taki "słaby" to on nie jest i w prostych urządzeniach może być z powodzeniem stosowany. W tej chwili stosuję u siebie mieszacz diodowy i też specjalnej różnicy nie widzę, a przeważnie słucham na 40m w godzinach wieczornych. Możliwe, że o 300kHz wyżej, gdzie są silne stacje radiofoniczne, to może byłoby widać różnice, natomiast pracując na pasmach amatorskich, nie jest tak źle. Przetestowałem u siebie wiele mieszaczy i takie mówienie, że mieszacz H-mode jest 100 razy lepszy, jest grubo przesadzone. Dlatego właśnie stosuję mieszacz diodowy, bo nie sieje tyle zakłóceń, co mieszacz H-mode. Kto próbował z H-mode, ten wie co mówię.

Jeśli chodzi o transceivery typu Piligrim, to muszę tutaj powiedzieć (na pewno wywołam falę krytyki i oburzenia), ale poza wieloma zaletami ma też jedną bardzo poważną wadę, tzn słabe tłumienie niepożądanej wstęgi bocznej, które jest na poziomie ok 40dB (+- 5dB - zależnie od pasma - im wyżej, tym gorzej), co bardzo dyskredytuje to urządzenie. Wykonałem takie urządzenie i obsłuchałem osobiście - udało mi się osiągnąć tłumienie niepożądanej wstęgi bocznej na poziomie ok 45dB (mierzone różnymi programami SDR np WinRad). Jeśli teraz słuchamy słabej stacji w sąsiedztwie silnej stacji na poziomie S9+20dB, to słyszymy ją (niepożądaną wstęgę) na poziomie ok S6-S7, co bardzo utrudnia nam odbiór słabej stacji. Sytuacja taka np w zawodach jest nagminna i bardzo utrudnia pracę.
Jeśli też zastosujemy dosyć skuteczną automatykę, to od razu zauważymy jak ta sytuacja wygląda.

Na koniec chciałbym zaznaczyć, że o takich sprawach powinno się mówić nie tylko na "privie", ale właśnie wtedy, kiedy ktoś ma takie pytania jak kolega - autor tego wątku, aby miał jasny pogląd na tego typu zagadnienia, a nie żeby ktoś mu zachwalał jakieś urządzenie, a nie powiedział całej prawdy do końca. Mądrość jest tam, gdzie jest wielu doradców i myślę, że takie dyskusje są dobre dla wszystkich.
08-09-2011 14:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Full Transceiver dla poczatkujących - 3Z9N - 08-09-2011 14:24

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości