Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Full Transceiver dla poczatkujących
3Z9N Offline
Krzysztof 3Z9N
***

Liczba postów: 119
Dołączył: 30-03-2010
Post: #21
RE: Full Transceiver dla poczatkujących
Witam,

Wracając do tematu. Budowanie urządzenia podobnego do Piligrima, czy też innego DC, zarzuciłem już dosyć dawno temu, głównie z powodu niskiego tłumienia wstęgi bocznej. Nawet jeśli uda nam się uzyskać tłumienie rzędu 50dB (w tego typu urządzeniach - metoda fazowa), to podczas pracy z automatyczną regulacją wzmocnienia, przy silnych sygnałach, lustrzanki są bardzo dokuczliwe (zwłaszcza na CW słyszymy 2 razy tę samą stację, na SSB mamy dodatkowy spleter). Dla porównania dodam, że zrobiłem proste urządzenie QRP z przemianą z filtrem 4-kwarcowym dla CW (pasmo ok 500Hz) i uzyskałem tłumienie wstęgi bocznej rzędu 70-80 dB. Niekiedy jest to bardzo istotne np w zawodach. Oczywiście nie chcę nikogo zrażać do budowy Piligrima czy jemu podobnych - na pewno ma swój urok Smile. Jednak temat tego wątku to "Full Transceiver dla poczatkujących". Słowo "Full" sugeruje nam urządzenie o pełnej funkcjonalności i bardzo dobrych parametrach, a więc urządzenie złożone, co dla początkujących może być zbyt trudne. Poza tym jesteśmy w dziale transceiverów QRP co z kolei sugeruje nam urządzenie prostsze o małej mocy. Kolega powinien najpierw wyjaśnić nam co dla niego znaczy słowo "Full" abyśmy mogli na nie odpowiedzieć.

Pozdrawiam,
Krzysiek sp9nld

Home made SDR-IF, SDR-IQ, SunSDR2 PRO, Icom IC718, Ant: EFHW 80..10m
29-11-2011 20:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Full Transceiver dla poczatkujących - 3Z9N - 29-11-2011 20:57

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości