Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Minitransceiver fazowo-homodynowy wg SP5AHT z poprawkami
SP4XYD Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 106
Dołączył: 13-11-2009
Post: #42
RE: Minitransceiver fazowo-homodynowy wg SP5AHT z poprawkami
Wstęge LSB/USB zmienia się przełączając miejscami ,"krzyżując" końcówki dławików DŁ3/Dł4 idące na suwaki potencjometrów do balansu mieszacza. Może pomoże tłumik na wejściu, np. potencjometr 1k, suwak do wejścia antenowego trx-a.Co do napięć-może wzmacniacz pracuje nieliniowo ,zachodzi tam detekcja AM i powstają śmieci intermodulacyjne które słyszysz.Zmniejsz wzmocnienie pierwszego stopnia, np. zwiększając rezystor w jego zasilaniu- R4 10om do 22-47om. Nie wiem czy mamy takie same oznaczenia elementów-mój schemat jest z książki SP5AHT .To bardzo "edukacyjny" układ ,sporo można się nauczyć o bezpośredniej przemianie.Popełniłem coś bardzo podobnego na początku lat '90,wzorując się na rozwiązaniach Pojlakowa (mam "kultową" książkę o bezpośredniej przemianie w oryginale) - u mnie wzmacniacz m.cz był na tranzystorze FET/ UL1498, w.cz 1 stopień także na polowym.Filtr m.cz na toroidalnych indukcyjnościach w ekranach stalowych(z demobilu) .Rozdzielone tory RX/TX. Co ciekawe, RX szumiał dużo mniej od osławionego "Pilgrima" (który też przeszedł przez moje ręceSmile) .Przydał by się generator lub jakaś stabilna nośna na 3,7MHz - wtedy łatwo sprawdzisz czy tłumi ci drugą wstęge.
Ew. może testowo pomiń ten wzmacniacz- podłącz antenę bezpośrednio do uzwojenia sprzęgającego filtra pasmowego L4/L6.

https://www.youtube.com/user/SP4XYD/videos
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-02-2012 12:05 przez SP4XYD.)
04-02-2012 11:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Minitransceiver fazowo-homodynowy wg SP5AHT z poprawkami - SP4XYD - 04-02-2012 11:55

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości