Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Minitransceiver fazowo-homodynowy wg SP5AHT z poprawkami
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #35
RE: Minitransceiver fazowo-homodynowy wg SP5AHT z poprawkami
Transceiver prawie uruchomiłem. Filtr pasmowy zestroiłem w trybie TX posiłkując się wskazaniami oscyloskopu oraz multimetru wyposażonego w prostą sondę w.cz. Następnie zrównoważyłem mieszacz. Po przełączeniu w tryb TX mogę stwierdzić, że działa.
Niestety mam problem z torem m.cz. - działa jedynie wtedy, gdy potencjometr głośności jest skręcony niemal do minimum - tak, że trzeba praktycznie przyłożyć ucho do głośnika, żeby coś usłyszeć. Gdy podgłośnimy, mowa staje się nieczytelna, pojawiają się zniekształcenia (choć sama głośność dźwięku wciąż jest relatywnie niewielka). Przy dalszym przygłaśnianiu pojawia się wzbudzenie.
Próbowałem zmienić kondensator filtrujący zasilanie przedwzmacniacza m.cz. na BC109 na 100uF i 220uF - bez efektu. Jakieś sugestie?

BTW czy w przypadku takiej homodyny rzeczą normalną jest przebijanie się stacji radiofonicznych? Stacja pojawia się nagle, słychać ją przez chwilę, po czym znika. Przestrajanie VFO praktycznie na nią nie wpływa (albo wpływa w niewielkim stopniu), chociaż w tle słychać stacje amatorskie, w które się kolejno wstrajam. Ten TRX w dużo większym stopniu niż taki Bartek reaguje na "pykanie" telefonów komórkowych. Oczywiście w tej chwili jest jedynie płytką na sole. Mogę liczyć na poprawę po zamknięciu go w metalowej obudowie?

I jeszcze jedna, a właściwie dwie kwestie:
1) Przy podłączonym głośniku i włączonym trybie nadawania nie widzę żadnych zmian sygnału, gdy mówię do głośnika. Co najwyżej brzegi sinusoidy lekko się rozmywają w takt głosu, ale nic poza tym...
2) W pewnym momencie, podczas kręcenia kondensatorem VFO poziom sygnału na wyjściu spada prawie o połowę. Powinienem inaczej stroić filtr pasmowy (obydwie cewki stroiłem na maksymalną wartość sygnału przy jednej częstotliwości, mniej-więcej przy środkowym ustawieniu kondensatora. A może powinienem zwiększyć pojemność kondensatora sprzęgającego obydwie części filtru?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-01-2012 22:13 przez SQ9RZI.)
28-01-2012 22:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Minitransceiver fazowo-homodynowy wg SP5AHT z poprawkami - SQ9RZI - 28-01-2012 22:13

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości