Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transceiver Cypisek wg. SP9EGM
SQ1PSE Offline
Adam
*

Liczba postów: 31
Dołączył: 13-11-2010
Post: #13
RE: Transceiver Cypisek wg. SP9EGM
Może być, że filtry za szeroko pracują, albo bfo nie ustawione jak trzeba.
To jest niestety duży problem w cypisku, że ma osobne filtry dla odbioru i nadawania. Bez odbiornika kontrolnego bardzo ciężko jest to zestroić. Długo się z tym męczyłem.


Ja mam taki sposób:
1. Zaczynam od ustawienia odbiornika:
- ustawiam się na jakąś stację tak, aby była ona słyszalna jak *najgłośniej* (jak jest ARW, to po smetrze sie wstrajam), niekoniecznie czytelnie
- ustawiam BFO zeby bylo czytelnie
- poprzednie dwa podpunkty do czasu az bedzie mozna sie wstrajac w najsilniejszy sygnal stacji bez regulacji
To niestety chwilkę zajmuje.
2. Wykorzystuje poprawnie zestrojony odbiornik z punktu 1 jako odbiornik kontrolny
- zestrajam BFO nadajnika tak, aby w odbiorniku kontrolnym było słychać ładny, niezniekształcony sygnał (bez podlaczonego wzmacniacza, bo się przesteruje odbiornik)
- żeby nie mieć problemu ze zrozumieniem się i słyszeniem w głośniku, żeby nie trzeba było gadać, używam syntezatora mowy z komputera, z różnymi głosami, żeby łatwo ocenić zrozumiałość (ivona jest do tego świetna); na 20mW z nadajnika na sztucznym obciążeniu nie pójdzie to w eter; tylko trzeba tak dobrać głośność na wejście, żeby nie przesterować, bo to uniemożliwia praktycznie strojenie.

Sposobem j/w napewno zestroisz równo odbiornik z nadajnikiem.

Można jeszcze w drugą stronę, ale tu nie miałem sukcesów:
1. oscyloskop na wyjście nadajnika, ustawić tak, żeby tylko jedna wstęga była widoczna
2. odbiornik stroić do nadajnika podając sygnał z komputera.
14-01-2011 15:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Transceiver Cypisek wg. SP9EGM - SQ1PSE - 14-01-2011 15:55

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości