Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transceiver lampowy CW wg. G3PNI
SP5RF Offline
Robert
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 13-03-2010
Post: #3
RE: Transceiver lampowy CW wg. G3PNI
(26-10-2010 0:47)sp2qca napisał(a):  -A- Idea jest prosta: 2 kwarce (czasem 3) równolegle na tą samą częstotliwość i obwód LC przeciągający w dół. Tak samo powinno działać z generatorem na lampie (wydaje mi się).
-B- Nie jestem pewien ale wnioskując ze schematu to ten oryginalny mieszacz nie może być zamieniony przez pierscieniowy, bo zdaje mi się że VFO pracuje na częstotliwosci 2 razy mniejszej (co jest korzystne ze względu na stabilność).
Więc przy próbie zamiany na mieszacz pierścieniowy trzeba byłoby zwiększyć 2 krotnie częstotliwość VFO (to jest proste).
-C- Przydałyby się zdjęcia z opisu tego trx-a, nie tylko schemat.
Ja go szukałem w czytelni technicznej i nie znalazłem, mimo że były tam 2 wydania "ABC krótkofalowca".

Ad "A" Już mam sporo na ten temat. Znalazłem na stronie takiego Skandynawa: http://www.sm7ucz.se/Hamradio.htm Bardzo inspirujący gość!

Ad "B" Chyba częstotliwość jest 3,5 - 3,8 ale masz rację, że można spróbować dać połowę mniejszą i zobaczyć efekt. Wiele o tym czytałem ale nigdy takiej homodyny nie wykonałem. Przy mieszaczu pierscieniowym nie wiem czy uda mi się dopasować L mieszacza do rezonansu, Ten kondensator ze schematu pamiętam że nie stroił ostro. Jeśli już układ miałby zostać taki jak jest to chyba trzeba dać rdzenie pierścieniowe.

Ad "C" jutro wrzucę dokumtację na stronkę....

Zacząłem robić to radyjko. Najszybciej i najłatwiej będzie zrobić je na chasis starego radia. Będzie można je przerabiać i szukać. Pewnie nie będę wiele zmieniał, ale trzeba je "dopieścić". Kiedy już będzie działać zapakuję je do obudowy.

Pozdr!


Załączone pliki Miniatury
İmage

73 Frycz SP5RF
30-10-2010 1:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Transceiver lampowy CW wg. G3PNI - SP5RF - 30-10-2010 1:12

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości