Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TRX QRP SSB "ILER 17"
SQ5DTL Offline
Grzegorz
**

Liczba postów: 90
Dołączył: 28-09-2020
Post: #1
TRX QRP SSB "ILER 17"
Dzień dobry, kilka dni temu rozpocząłem budowę Ilera 17.
Parę lat temu można było kupić gotową płytkę PCB wraz z kompletem elementów od autora projektu EA3GCY. Niestety od dłuższego czasu "kit" jest niedostępny. Dlatego postanowiłem zbudować Ilera 17 w oparciu o PCB od Ilera 20.

Schemat Iler 20
Schemat Iler 17

Częstotliwość pośrednia wynosi 3,276 MHz tak jak w pierwowzorze lecz zrezygnowałem z generatora VXO ze względu na nieosiągalny rezonator kwarcowy 14,9 MHz.

Zastosowałem syntezę częstotliwości opartą o Arduino i układ Si5351.
Program, schemat i opis syntezy znajduje się tutaj

"Przerobiłem" program syntezy dla własnych potrzeb, chce jeszcze dodać woltomierz który może przydać się w terenie.

Podczas budowy napotkałem na dwa problemy, pierwszy z nich to uszkodzone kondensatory w filtrze LPF, niestety nie zauważyłem tego wcześniej, filtr tłumił w paśmie przenoszenia. Nie miałem pod ręką innych elementów dlatego zrezygnowałem z filtru 7 obwodowego na rzecz filtru 5 obwodowego, nowy filtr wyliczyłem tym kalkulatorem

Kolejny napotkany problem to problem z przeciągnięciem rezonatora kwarcowego w generatorze BFO, rezonator kwarcowy przeciągał się o jakieś 300 Hz i ani trochę dalej. Zastosowałem inny rezonator oraz dodatkowo dałem w szereg indukcyjność (ok. 33uH) to pomogło.
Jeszcze jedna ważna uwaga z mojej strony, na zdjęciu widać płytkę stykową z pojedynczym rezystorem, tu eksperymentowałem z obniżeniem wartości amplitudy z generatora do mieszacza. W miejsce wspomnianego rezystora dokładałem kondensatory o różnej małej pojemności (rzędu kilku pF) oraz rezystory w granicach 1k. Obecnie został jeden rezystor 680 Ohm.

Aktualnie trwają próby i testy Ilera 17, za niedługo chce go zamknąć w obudowie.
Zamieszczam film, zdjęcie całości oraz dwa nagrania głosowe, na jednym z nich nadaję z Ilera a odbieram na FT891 zaś na drugim nagraniu odwrotnie.





73! Grzegorz
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-02-2022 19:19 przez SQ5DTL.)
07-02-2022 19:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
TRX QRP SSB "ILER 17" - SQ5DTL - 07-02-2022 19:19
RE: TRX QRP SSB "ILER 17" - SQ5DTL - 12-02-2022, 14:56

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości