Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Symulacje układów radiowych
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,005
Dołączył: 26-09-2012
Post: #7
RE: Symulacje układów radiowych
Aby nie rozwadniać wątku o
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI, niejako wywołany do tablicy Smile wykonałem kilka symulacji, wyniki w obrazkach poniżej.

W kwestii, co daje lub nie daje rezystor równolegle z dławikiem/obwodem rezonansowym w drenie/kolektorze.
Rezystor pozwala łatwo dopasować impedancję wyjściową wzmacniacza i zmniejsza dobroć obwodu. Jest równolegle z obwodem o wysokiej (duży dławik lub obwód równoległy) impedancji więc prądy w.cz. w większości lub głównie płyną przez niego ( dławik 100uH na 10MHz to ~6kOm). Zmniejszenie dobroci obwodu jest na plus bo nie mamy ostrych pików wzmocnienia i zmiany fazy, trudniej o wzbudzenia.
Ale jeśli zadbamy o odpowiednie punkty pracy to układ z samym rezystorem lub rezystor + dławik są tożsame (jeśli zaniedbamy jakieś rezonanse itp). Obrazki poniżej.

Rezystor + dławik. Celowo dobrałem tak punkt pracy aby było całkiem niezłe dopasowanie:
İmage

Sam rezystor. Podniosłem tylko napięcie zasilania aby prądy były podobne jak wyżej:
İmage

Szumy - w obu przypadkach szumy są dokładnie identyczne, bo wzmocnienie jest identyczne (i zadbaliśmy o dopasowanie więc strat na we/wy ~nie ma)
İmage

Ale jest jeszcze jeden układ, w którym wywalamy rezystor i jest tylko obwód rezonansowy/cewki, którymi dopasowujemy wysoką impedancję wyjściową tranzystora do wyjścia. Ten układ ma dużo wad (za duże w konkretnym zastosowaniu wzmocnienie i dość znaczne oddziaływanie wyjścia na wejście - S12, trudniejsze dopasowanie) ale ma jedną zaletę - ponieważ nie wprowadzamy tłumienia rezystorem mamy maksymalne wzmocnienie przy tych niewiele większych szumach. Jak sprawdziłem, wzmocnienie rośnie 3x a szumy rosną 2x.

İmage

I szumy:
İmage

Do tej drugiej (małej) liczby szumowej trzeba podchodzić jednak z dystansem. Temat szumów w symulacjach ciągle poszerzam i możliwe ze coś pokręciłem (choć oba układy jeśli chodzi o impedancje we/wy są takie same).

Edit: Celowo podaje VOut a nie S21, aby pokazać o ile wzrośnie napięcie na fitrze kwarcowym.

Nie rozumiem - nie robię. Chyba że robię żeby zrozumieć.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-09-2023 13:09 przez SQ5KVS.)
28-09-2023 13:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Symulacje układów radiowych - SQ5KVS - 28-09-2023 13:09

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości