Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Generator VFO i separator - pomiar częstotliwości
AdamC Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 160
Dołączył: 28-05-2010
Post: #15
RE: Generator VFO i separator - pomiar częstotliwości
(06-12-2020 11:34)DREWNIANY napisał(a):  2. Zasilanie
Stabilizator VFO jest zbudowany bardzo prostą metodą rezystor + dioda Zenera. Stabilizator scalony spełniłby swoją rolę znacznie lepiej z drugiej strony mam ogromną ochotę utrzymać tranzystorowy charakter. Pytanie czy stabilizator zbudowany z tranzystora i diody Zenera do zasilania tylko VFO będzie wystarczający? Zasilanie całości budowanego układu chcę zrobić klasycznie - transformator, prostownik itd. tylko nurtuje mnie to czy budowa stabilizatora napięcia z elementów dyskretnych będzie miała sens, czy iść tą drogą.

Skoro wybór na elementach dyskretnych bez układów scalonych to nie ma innej możliwości, a że się układ trochę komplikuje to coś za coś.
Stabilizator napięcia zbudowany z tranzystora i diody Zenera do zasilania tylko VFO trzeba wyposażyć w elementy zapewniające mały dryft temperaturowy co polepszy stabilność napięcia i stałość generowanej częstotliwości.
Takie diody zenera skompensowane temperaturowo np. z serii D814 (radzieckie ,Uwaga ruskie odwrotnie znaczyli katoda, anoda) można też kompensować zenerkę włączając w szereg np. 1N4841 w kierunku przewodzenia.
06-12-2020 13:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Generator VFO i separator - pomiar częstotliwości - AdamC - 06-12-2020 13:44

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości