Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odbiornik radiowy FM 88-108MHz na bazie AVT2761
SQ5DTL Offline
Grzegorz
**

Liczba postów: 90
Dołączył: 28-09-2020
Post: #4
RE: Odbiornik radiowy FM 88-108MHz na bazie AVT2761
SP9FKP - dziękuję za miłe słowa. Co do samego urządzenia napiszę trochę moich spostrzeżeń/uwag.

Zacznę od układu zasilania, głowica pracuje w zakresie napięcia stałego w przedziale od 8V do 20V zaś TDA1083 od 3V do 12V, tu pojawia się mały problem, ze względu na minimalne napięcie zasilania głowicy wynoszące 8V nie mogę wykorzystać udogodnienia jakim jest praca TDA od 3V, dlatego też początkowo układ zasilałem baterią 9F22 9V zrezygnowałem z tego pomysłu ze względu na niską pojemność baterii.

Domyślnie radioodbiornik będzie zasilany z dobrze stabilizowanego zasilacza 9V a w terenie właśnie z baterii 9F22 lub z sześciu "paluszków". W ramach eksperymentów okazało się ,że radio jest najbardziej stabilne w zakresie napięć 8,2V do 11V przy czym przy 9V pobiera ok. 30mA na standardowym ustawieniu wzmocnienia m.cz. zaś ok. 50mA przy granicy możliwości wbudowanego głośnika.

TDA1083 ma możliwość oddania w torze audio jakieś 700mW mocy, zastosowany głośnik w moim układzie to 8 omowy 0,5W.

Co do samego zasilania powrócę jeszcze na chwilę, ciekawostką jest to iż granicą zadziałania jest wartość napięcia 7.9V przy czym odbiornik zachowuje się już niestabilnie.

Silne stacje radiowe odbieram bez podłączenia zewnętrznej anteny, jest to możliwe ponieważ przewód w obudowie łączący gniazdo antenowe z wejściem głowicy UKF ma długość ok. 10cm, jest to zabieg celowy. Przy czym, odbiornik w takiej konfiguracji pracuje na granicy stabilności, jest podatny wtedy na zakłócenia oraz otaczające go przedmioty wokół obudowy. Standardowo jako antenę wykorzystuję 20-30cm linki średnicy 1mm2.

Obwód rezonansowy między biegunem dodatnim a 15 nogą TDA1073 pracuje u mnie na częstotliwości ok. 10,73MHz. Na tą chwilę nie przychodzi mi na myśl nic innego o czym mógłbym jeszcze napisać Wink

SP2JQR - tak, tak, zgadza się, widziałem parę ciekawych projektów na TDA1083.

Pozdrawiam, 73!
22-10-2020 20:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Odbiornik radiowy FM 88-108MHz na bazie AVT2761 - SQ5DTL - 22-10-2020 20:01

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości