Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SParkle - transceiver na bazie UHSDR
SP9BSL Offline
Sławek
*****

Liczba postów: 774
Dołączył: 20-10-2015
Post: #1
SParkle - transceiver na bazie UHSDR
Witajcie,
chciałbym przedstawić mój pomysł na radio.
Jakiś czas temu, przez forumowych kolegów Pawła SQ8MVY, Piotra SP9FKP, Mirka SP5KC oraz Darka SQ5KHA zostałem zarażony ideą budowy radia opartego na bezpośredniej przemianie cyfrowej (DDC). W oparciu o płytkę otrzymaną od Pawła zbudowałem moduł odbiorczo-nadawczy HiQSDR. Zadowolony z pracy tego rodzaju urządzenia postanowiłem spróbować połączyć zbudowany moduł do płytki sterownika UI OVI 40. Płytka sterownika została zaprojektowana w celu pracy w tranceiverze OV I40, ale jak wiadomo - do dziś nikt nie zbudował do niego części RF. Zmodyfikowałem oprogramowanie UHSDR oraz HiQSDR w taki sposób że umożliwiło to wykonanie testów czy to w ogóle ma jakiś sens, wynik okazał się pozytywny.

Efektem testów na HIQSDR jest transceiver SParkle. Jest to modułowa konstrukcja na zasadzie płytki bazowej i kart wkładanych do odpowiednich złącz.

İmage

Urządzenie składa się z następujących elementów:
  • Płyty bazowej
  • Płytki DDC
  • Płytki filtrów/wzmacniacza odbiornika HF
  • Płytki wzmacniacza HF
  • Płytki wzmacniacza VHF (w fazie rozwoju)
  • Płytki skrzynki antenowej (opcja)
  • Płytki dodatkowego mieszacza dla pasm UHF i wyższych (opcja)

Płytka bazowa w zasadzie jest rodzajem interface pomiędzy płytką sterownika a pozostałymi modułami oraz zapewnia im zasilanie i sterowanie.

Płytka DDC jest głównym odbiornikiem/źródłem sygnału w radiu. Jest zbudowana
w oparciu o fpga EP4CE15 i współpracuje z przetwornikami ADC6145 i AD9744. Dodatkowo na płytce umieszczone są zespoły filtrów pasmowych do pracy w 2 i 3 strefie Nyquista (odpowiednio dla pasm 4m i 2m), oraz 25dB wzmacniacz dla VHF i regulowane tłumiki max 30dB po jednym w torze odbiorczym i nadawczym.

Płytka filtrów jest zbudowana z 7 sekcji szeregowo podłączonych filtrów LPF+HPF (filtry HPF pracują tylko w przypadku odbioru). Dla odbioru poza pasmami został przewidziany bypass. Płytka zawiera także wzmacniacz LNA dla zakresu do 6m.

Wzmacniacz HF to konstrukcja oparta na tranzystorze MRF186 ze stopniami drivera na tranzystorach AFT05MS003. W założeniu wzmacniacz miał pracować z mocą 50W w zakresie do 52MHz. Założenie udało się osiągnąć we wstępnym prototypie dla pasm do 10m, przy 6m moc wyjściowa to około 40W.

Dobrym zwyczajem tego forum jest to że autor umieszcza w pierwszym poście schematy - poproszę o cierpliwość do momentu usunięcia "niedoróbek". Z małą grupą kolegów jesteśmy w trakcie uruchamiania kilku prototypów, nanosząc kolejne poprawki na schematach i korygując pcb.

Schemat blokowy urządzenia:

.pdf  SParkle_block_schematic.pdf (Rozmiar: 36.76 KB / Pobrań: 862)

Obecny widok prototypu w trakcie uruchamiania:
İmage

Więcej szczegółów odnośnie konstrukcji postaram się sukcesywnie dodawać do tego wątku. Obecnie z racji pochodzenia oprogramowania i prac nad nim, szczegóły pracy urządzenia można znaleźć na tej stronie.
Postęp prac nad oprogramowaniem widoczny jest na moim githubie w zakładce SParkle-Initial.

Zgodnie z licencją oprogramowanie UHSDR jest otwarte, kod FPGA także zostanie udostępniony w tej postaci. Pcb zgodnie z zapowiedzią będą dostępne we wrześniu, nie będę udostępniał plików gerber do płytek.

Niektóre istotne pomiary:

.pdf  SParkle_HF_Filter_board_measurements.pdf (Rozmiar: 1.26 MB / Pobrań: 749)

.pdf  SParkle_HF_PA_measurements.pdf (Rozmiar: 327.46 KB / Pobrań: 741)

73 Sławek
23-07-2020 9:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
SParkle - transceiver na bazie UHSDR - SP9BSL - 23-07-2020 9:30

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości