Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tłumik pomiarowy ze złącz BNC
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,495
Dołączył: 23-08-2009
Post: #10
RE: Tłumik pomiarowy ze złącz BNC
Odchyłki w rezystancji mają dwojakie konsekwencje:
1. inne tłumienie niż zakładane
2. dopasowanie odchylone od zakładnego 50 omów.

Jak duże dopuszczalne są odchyłki? Otóż nie mogą przekraczać takich wartości które zmienią tłumienie najstarszej sekcji (członu) tłumika o wartość ułamka najmłodszej sekcji. Jeśli zatem np. sekcja 30dB bdzie miała tłumienie 30,5dB a sekcja 20dB będzie miała 20,5dB to błędy się posumują i zupełnie nie będzie miało sensu stosowanie skoku tłumika co 1db, tym bardziej, że sekcji lub członów w dużym tłumiku może być dużo.
Suma błędów pojedynczych sekcji musi być mniejsza od połowy skoku najmłodszej sekcji. A więc dla jednej sekcji błąd nie powinien przekraczać połowy najmniejszego skoku podzielonego przez ilość sekcji. Jest to bardzo duża precyzja. Trudno ją osiągnąć, szczególnie dla większego tłumienia. Z tego powodu zamiast jednej sekcji o tłumieniu np 40dB lepiej dać dwa ogniwa tłumika po 20dB połączone na stałe. Łatwiiej jest wtedy również z kompensacją częstotliwości.
Jak ktoś chce może sobie wyliczyć bardzo konkretnie ile procentowo można odchylić wartości rezystorów w najstarszej sekcji jeśli jest np. 10 sekcji tłumika ze skokiem 1dB. Wszystko zależy ile członów tłumika chcemy zrobić i jakie tłumienie będzie miał tłumik o najmniejszym tłumieniu, a jaki będzie o największym tłumieniu. Ten o największym tłumieniu musi mieć najdokładniejsze oporniki.
Z powyższych powodów profesjonalne dobre tłumiki nastawne i pojedyncze są obrzydliwie drogie... A można jeszcze przecież pomyśleć o niestabilności tłumienia styków złącz ( nie da się dwa razy tak samo idealnie dokręcić złącza) lub przekaźników załączających poszczególne ogniwa tłumika...

Najprostszą metodą sprawdzenia poprawności działania tłumika jest potraktowanie go prądem stałym i pomiar dokładnym woltomierzem pamiętając o prawidłowym obciążeniu wzorcowymi rezystorami. Do 30MHz będzie się prawie zgadzało.

Drugi problem można pominąć, gdyż nawet odchyłka o 5 omów da WFS=1,1 czyli bardzo dobry. Jednak te same 5 omów w połączeniu z obciążeniem 50omów to już zmiana tłumienia o 0,4dB! - patrz punkt pierwszy...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-04-2013 22:54 przez SP2JQR.)
04-04-2013 22:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Tłumik pomiarowy ze złącz BNC - SP2JQR - 04-04-2013 22:51

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości