Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odbiornik lampowy na 7 MHz z filtrem eletromechanicznym
SP8GSC Offline
Krzysztof
**

Liczba postów: 76
Dołączył: 25-05-2020
Post: #4
RE: Odbiornik lampowy na 7 MHz z filtrem eletromechanicznym
Nieco poprawiłem graficznie schemat - wydaje się bardziej przejrzysty. Poprawiłem przy okazji błędy oraz za namową kolegi, który o tym pisał, wyrzuciłem dławik z detektora. Jednak bład pozostał - czestotliwość BFO to oczywiście 500kHz.
Kilka uwag konstrukcyjnych
- kondensator zmienny w s1 wzm. w. cz. i w s1 mieszacza powinny byc na wspólnej osi (tzn podwójny agregat niezbyt wielkiej pojemnosci - wystarczy max 50 pF . W przypadku zastoswoania wiekszego wskazane byłoby w szereg z każda sekcja dać kondensator stały 100-200pF (w zaleznosci jak duża pojemnośc maksymalna bedzia mial zastoswoany kondensator zmienny). Wyprowadzenie tego kondensatora na płyte czołową mozna zrealizowac za pomoca przekladni linkowej jak na zdjeciu z TX-310. Na zdjeciu widac dwie sekcje kondensatora zamkniete w metalowych pudelkach i dwie przekladnie paskowe do osi dostrajania drivera. Tak samo należy rozwiazać strojenienie wejscia odbiornika i tak jest rozwiazane w transciverach gdzie obwody wejsciowe rx sa jednoczesnie obwodami drivera nadajnika.
- obwody wejsciowe powinny byc odekranowane od obwodów w s1 mieszacza. Najczęściej reliauje sie to poprzez umieszczenie ich w osobnych boxach, ale w przypadku odbiornika na jedno pasmo mozna po prostu zamknąć je w kubkach metalowych, wykorzystując kubki od p.cz. (tak mialy zrobione moje odbiorniki lampowe na 80m). Na pasmie 80m te kondensatpry dostrojeniowe sa niezbedne bo pasmo jest szerokie. Na 7 MHz w przypadku korzystania z pelnego pasma też będą potrzebne, ale w przypadku tylko cw (albo tylko digi) już nie i można je zastapic kondesatorami stałymi, a obwody dostroić rdzeniami ferrytowymi na stałe.
Wydaje mi się że kondenstarorów tych nie mozna zastapic diodami pojemnosciowymi gdyz bedzie na nich nastepowac detekcja sygnałow z anteny i pojawią duże zakłocenia.
- w przypadku nie posiadania filtru eletromechanicznego, kondensator z anody mieszacza należy przylutować do s1 pierwszego wzm. p.cz. (też będzie działać)
- nie pamiętam ile zwojów powinny mieć uzwojenia sprzęgające detektora nawinięte na filtrze drugiego wzm. p.cz.. Może 2 x 10 zw wystarczy. (jak nie niech ktos mnie poprawi)


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-05-2020 19:12 przez SP8GSC.)
31-05-2020 9:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Odbiornik lampowy na 7 MHz z filtrem eletromechanicznym - SP8GSC - 31-05-2020 9:42

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości