Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TinySSB a czystość sygnału VFO
SP6TGB Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 34
Dołączył: 15-04-2017
Post: #38
RE: TinySSB a czystość sygnału VFO
Witam,

Mam pytanie: jak bardzo krytyczne jest dobieranie diod do mieszacza? Na ten temat znalazłem w sieci coś dobrać omomierzem z dokładnością do .5 om albo wystarczy jak będą z tej samej serii. Walczę z wytłumieniem nośnej i wstęgi, jak mi Rafał SP3GO zasugerował, i wszystko wskazuje na to że diody nie są najlepiej sparowane. Dobierałem je omomierzem, multimetrem - pomiar napięcia na złączu, a nawet zbudowałem sobie taki mostek do parowania, zebrałem kilka par diod no i takie wstawiałem. Ale to na początku, ponieważ dalej nie chodziło jak trzeba no to zacząłem zmieniać inne rzeczy. L6 ma odczep po środku no to zmieniłem że uzwojenia są w jednym kierunku. To samo z L5. Odłączałem przesuwniki, miałem potki w miejscu R17 i R6, zmienny C zamiast C10. I nic. Co ciekawe jak dałem przypadkowe germanowe diody dwa różne typy to też nie zauważyłem różnicy (więc może się mylę, może to nie diody.)

Jak to mierzę? Tak jak znalazłem w sieci albo się domyśliłem. Włączam nadajnik i mierzę oscyloskopem sygnał na T2 - czyli driver (BD135 odłączony, mikrofon odłączony) Wtedy reguluję P3 i P4 na minimum sygnału. No i to minimum sygnału to mi się za duże wydaję bo ok 500mV Vpp. Nidy nie uzyskałem lepiej niż 450mV. Później przełączam na odbiór, włączam generator 3.65MHz a oscyloskopem sprawdzam sygnał na T7 (m.cz.) Kręcę gałą no i są obydwie wstęgi jednakowo silne. Są minimalne różnice. Jak rozreguluje potkami P3 i P4 to jest tylko gorzej.

Poziom sygnału z VFO mam, wydaje mi się, dostatecznie wysoki. Słysze wszystko wyraźnie i głośno. Nie wiem jaki poziom bo jak dotknę oscyloskopem do diody to wszystko zamiera, i ledwo przebija się przez szum. Wedy odczyt mam w całym paśmie w przedziale 675mV/705mV - to jest dla jednej pary diod w miejscu ich styku (czyli jedno wyjście transformatora VFO) Dla obydwu dostaję - 385mV na 400mV i fazę 173° czyli tu się objawia niesymetryczność trafo.

Czy może koś mi coś zasugerować? Na pewno coś robię źle ale nie wiem co.
Pozdrawiam
Marek sp6tgb
23-10-2017 0:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: TinySSB a czystość sygnału VFO - SP6TGB - 23-10-2017 0:45

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości