Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tani i szybki sposób na ekranowanie
SP3GO Offline
Rafał
***

Liczba postów: 182
Dołączył: 15-04-2015
Post: #1
tani i szybki sposób na ekranowanie
W swojej zabawie radiotechniką lubię dużo eksperymentować i sprawdzać teorię w praktyce, dlatego też bardzo lubię rozwiązania, które umożliwiają tanie i szybkie prototypowanie z możliwością zmiany/rozbudowy układu, a do tego "elektrycznie" są bardzo podobne (niewiele ustępują) do rozwiązań docelowych (drogich, czasochłonnych i dość ograniczonych po względem możliwości modyfikacji).
Z tego właśnie względu bardzo lubię (i ostatnio w eksperymentach stosuję) "Manhattan-style mounting", czyli montaż układu na laminacie, który jest masą, a punkty lutowania to małe pady z laminatu przyklejane do laminatu bazowego.
Rozwiązanie szybkie, tanie i o nieograniczonych możliwościach modyfikacji, choć w wykonaniu na pewno nie tak estetyczne, jak dobrze wytrawiony laminat i montaż SMD ;-)

Kończę właśnie projekt VNA złożonego z kliku niezależnych modułów i jestem na etapie projektowania panelu przedniego obudowy z... plastiku. I tak mi wczoraj przyszedł do głowy pomysł na tani i szybki sposób na ekranowanie (poszczególnych modułów, albo całego układu). Może pomysł nie jest nowy - nie wiem - nie słyszałem o nim.

Co powiecie na folię aluminiową (taką zwykłą, do kupienia w sklepie spożywczym)?! :-)

Jeśli więc mamy układ na laminacie powiedzmy 10x10cm.
Owijamy całość papierem (aby zapewnić izolację między wystającymi elementami, a nałożoną później folią aluminiową) przepuszczając przez papier tylko przewody i gniazdka dochodzące do układu, a następnie zawijamy całość w folię aluminiową (tak, jak byśmy zawijali kanapkę na śniadanie :-) dbając o to, aby szczelnie "oblepiała" cały układ, a przepuszczała tylko przewody dochodzące do układu oraz dbając o to, aby stykała się z masą układu w jakimś pewnym miejscu, np. obudowa złącza BNC (który przykładowo jest wejściem do układu). Łączenie aluminium z masą nie może być lutowane, a więc może być tylko mechaniczne - stąd pomysł, aby wykorzystać właśnie np. jakieś złącza, które normalnie i tak są mechanicznie łączone ze zwykle metalową obudową urządzenia.

Co Wy na to? Czy to będzie spełniać swoją rolę?
Widzicie jakieś problemy, przez które "to nie będzie działać"? :-)

Pozdrawiam,
Rafał SP3GO
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-09-2015 11:52 przez SP3GO.)
02-09-2015 11:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
tani i szybki sposób na ekranowanie - SP3GO - 02-09-2015 11:49

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości