Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #876
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Swego czasu z ciekawości pomierzyłem ile tłumienia w realnym układzie dawał Digital 942 oraz SP5WW.
Pomimo iż w obu TRXach miałem filtry PP9 to w Digitalu sygnał omijał filtr i tłumienie z tego powodu wynosiło poza pasmem zaledwie coś około 40dB.
W SP5WW było już znacznie lepiej, bo było "aż" 60dB.
Decydujące znaczenie ma sposób przełączania filtru - w Digitalu przełaziło przez przełącznik diodowy oraz pojemności i sprzężenia montażowe.
W SP5WW przez pojemności montażowe.
Po wykonaniu przeróbek w Digitalu podniosłem tłumienie w PP9 do około 60dB, a SP5WW udało się uzyskać około 85dB.
Tłumienie jest bardzo ważne tylko wtedy, gdy analizowany filtr jest jedynym filtrem selektywnym. Gdy selektywność jest rozłożona na więcej filtrów na poszczególnych przemianach pierwszy filtr ma za zadanie tylko zapewnić odpowiednie IP3, aby na drugiej przemianie nie występowało przesterowanie mieszacza poza kanałem. W takim przypadku zupełnie wystarcza 40dB.
Jest jednak jeszcze jeden aspekt tego zagadnienia, mianowicie stromość zboczy filtru. Filtr 40dB ma z definicji o wiele łagodniejsze zbocza od filtru, który tłumi poza pasmem 90db. W związku z tym nawet jeśli pojemności montażowe ograniczają to tłumienie do 40dB w układzie praktycznym to w podwójnej przemianie uzyskamy lepsze IP3 całego odbiornika dla odstępów sąsiedniokanałowych.

P.S.
Wydaje mi się, że pomimo rewolucji DSP układy klasyczne nadal będą budowane przez wielu kolegów, dlatego zdecydowałem się napisać ten post. To trochę jak z telegrafią. Najnowsze emisje cyfrowe wcale jej nie wyparły i chyba tak pozostanie do końca świata, a może nawet jeden dzień dłużej...
20-01-2017 13:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP2JQR - 20-01-2017 13:59

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości