Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #875
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Nie wiem skąd się wzięło owe 90dB (a nie 85 lub 95). Ale wiem, że większość fabrycznych transiwerów ma filtry z tłumieniem niewiele przekraczającym 60 db poza kanałem i nikt nie podnosi larum. Duże (czytaj powyżej 100) tłumienie poza kanałowe potrzebne jest w astronomii i i pomiarach, na zatłoczonych i zaśmieconych pasmach amatorskich nie jest możliwe wykorzystanie pełnej czułości i selektywności takiego superodbiornika. Zamiast walczyć o kolejne kilkanaście decybeli w selektywności skupionej lepiej rozproszyć ją na 2/3 filtry o gorszych parametrach jednostkowych tłumienia poza kanałowego ale np o lepszych parametrach fazowych/amplitudowych czy grupowych. Starsi koledzy pamiętają konstrukcję G3PDM gdzie po każdym stopniu stał prosty dwu kwarcowy filtr. Zawsze można zrobić jeszcze np. detektor homodynowy, który prostymi środkami dołoży kolejne kilkadziesiąt decybeli.
Generalnie w dobie DSP koszt takiego tradycyjnego fitru przekracza koszt modułu DSP, który prócz filtrowania daje jeszcze mnóstwo innych funkcjonalności ale to już całkiem inny temat.
20-01-2017 8:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP9FKP - 20-01-2017 8:39

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości