Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #864
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Piotrze ,

Dziękuję Tobie za zwrócenie uwagi na kilka szczegółów.

Temat doprowadzenia napięcia w.cz. do filtru był dyskutowany na tym wątku kilka stron wcześniej. Sam miałem podobne do Twoich wątpliwości jak to będzie z tym dopasowaniem skoro ma to być kabelek 50 ohmowy , zaś wejście filtru 500 ohm . Sprawę wyjaśnił Kolega Henryk sp2jqr, który zwrócił uwagę na to, że przy krótkim odcinku kabelka (ok. 7 cm) oraz f=9 Mhz nie będzie on miał charakteru falowego, a jedynie pojemnościowy. Kolega Henryk powołał się na to, że w urządzeniach fabrycznych stosowano podobne rozwiązania i długością kabelka doprowadzającego napięcie w.cz. do filtru uzyskiwano odpowiednią dla danego filtru pojemność. Ja przyjmuję to wyjaśnienie, bo dla mnie jest przekonywujące. Sprawdziłem kilka kabelków i niektóre z nich, na długości ok. 8 cm miały pojemność w granicach 15 do 20 pF. Resztę pojemności układ dostanie pewnie ze ścieżek. Gdyby zabrakło kilku pF to się doda kondensator. Pady pod taki element na płytce są.

Cenna była uwaga dotycząca ścieżki prowadzącej napięcie w.cz. z BFO do modulatora. Przeoczyłem ten fragment. Cieszę się, że to wychwyciłeś. Wyrzuciliśmy ścieżkę poza puszkę IF. Co do jej długości, to nie spodziewam się jakiejś sensacji w torze nadawczym, bo jest ona bardzo dobrze "obdziurkowana" przelotkami w równoległej masie. Gdyby okazało się, że może być jeszcze lepiej gdyby ten kabelek był ekranowany, to będzie to prosta operacja, bo w puszce jest gniazdo smb, z którego można przerzucić sygnał do modulatora.

J. Bryant, w katalogu Plessey`a, w wątku o układzie SL640C napisał, że można uzyskać jeszcze większe tłumienie f nośnej jeśli dodatkowo ten mieszacz zrównoważymy. Postaram się zamieścić na forum ten fragment.

Pozdrawiam serdecznie
Jerzy


Załączam fragment noty aplikacyjnej układu scalonego SL640C.


Załączone pliki
.pdf  aplikacja SL640C.pdf (Rozmiar: 938.03 KB / Pobrań: 651)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-12-2016 0:34 przez bolanren.)
19-12-2016 23:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 19-12-2016 23:26

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości