Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #667
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Zwrócę uwagę tu na dokładny dobór filtrów. Fitry PP-9 miały pewne rozrzuty częstotliwości środkowej. Jeśli filtr czyszczący będzie tego samego typu odchyłka jego częstotliwości środkowej nie powinna być większa niż 50Hz, inaczej będzie cięte pasmo przenoszenia. Drugi filtr może być prostszy i wtedy jest to mniej krytyczne. OMIG kiedyś produkował dwa typy filtrów PP-9. Jeden miał 8 kwarców a drugi chyba 6, już nie pamiętam. Ten drugi właśnie był przeznaczony do czyszczenia sygnału.
Z filtrami PP-9 jest jeszcze jeden problem. Kwarce niestety się starzeją. Powoduje to rozstrajanie filtrów po wielu latach. Zwykle prawe zbocze ulega wtedy zniekształceniu, a na wierzchołku robią się większe garby. Przed montażem na płytce takie stare filtry należy obowiązkowo sprawdzić analizatorem NWT lub innym.

Ostatnio mierzyłem niemieckie filtry elektromechaniczne na 200kHz, i ku mojemu zaskoczeniu charakterystyki tych filtrów były jak dzwon nie ruszone zębem czasu pomimo upływu lat. W wyniku tych pomiarów postanowiłem je zastosować w moim nowym TRXie z płytką DSP. Na początku powstanie TRX testowy bez płytki DSP w celu sprawdzenia działania toru z podwójną przemianą, potem dodam jeszcze jedną przemianę dla płytki dsp na 15 kHz.
Tor tego układu będzie rewersyjny ze zróżnicowaniem wzmocnienia w poszczególnych kierunkach.

Powodzenia w budowie wzbudnicy.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-07-2016 9:51 przez SP2JQR.)
29-07-2016 9:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP2JQR - 29-07-2016 9:16

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości