Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #509
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Te 50 omów mieszacza to rzecz umowna. Nie ma w nim rezystorów tylko nieliniowe diody. Impedancja mieszacza zależy więc od amplitudy sygnału heterodyny, ale też od tego co jest podłączone do wyjścia i wejść pomimo istniejącej separacji wynikającej z podwójnego zrównoważenia. Gdyby sygnał sterujący był czystą sinusoidą, to dane z katalogu powinny się mniej więcej zgadzać z danymi z pomiarów.
Dla sygnału prostokątnego mieszacz jest bardziej wysterowany, kąt otwarcia diód jest większy, co rzeczywiście może się wiązać z mniejszą impedancją wejściową niż podaje katalog.
Nie stosowałem nigdy do sterowania mieszacza diodowego sygnału prostokątnego, więc nie znam odpowiedzi praktycznej, a jedynie mogę przypuszczać, że tak się dzieje jak napisałem. Dokładna analiza po rozłożeniu sygnału prostokątnego pewnie by wykazała, że impedancja wejściowa jest różna dla poszczególnych harmonicznych.

Jeśli chcesz dokładnie te sprawy przebadać to należałoby zasilić wejście heterodyny przez regulowany tłumik, myślę, że ze skokiem co 0,2dB.
Wyjście mieszacza obciążyć rezystorem 50 omów a do wejścia podłączyć czysty sinus poprzez mostek odbiciowy lub użyć np. MFJ256 albo NWT-7, NWT-200, NWT-500 z mostkiem. Amplituda powinna być zgodna z zaleceniem producenta mieszacza.
Tłumikiem tak wyregulować amplitudę sygnału heterodyny na wejściu, aby uzyskać na mostku najlepsze dopasowanie wejścia.

Sygnał prostokątny sterujący mieszacz jest korzystny ze względu na tłumienie sygnału mieszanego, ale może powodować zakłócenia na UKF i powodować lekkie rozrównoważenie mieszacza, jeśli harmoniczne przekraczają jego zakres pracy.
Podaną praktyczną metodą da się jednak ustalić amlitudę sygnału prostokątnego dla najlepszego dopasowania. Będzie ona zapewne mniejsza od amplitudy sinusa ze względu na większy kąt otwarcia diód, które pracują jako klucze.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-08-2015 14:21 przez SP2JQR.)
21-08-2015 8:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP2JQR - 21-08-2015 8:42

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości