Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz 60W na IRF540N
SO3ALG Offline
Nikoloz
***

Liczba postów: 152
Dołączył: 07-10-2013
Post: #1
Wzmacniacz 60W na IRF540N
Witam,

Natknąłem się ostatnio na taki wzmacniacz
http://www.flashwebhost.com/tcvr/rf_power_amplifier.php
Przeczytałem opis raz, potem dwa razy, i doszedłem do wniosku, że takiego wzmacniacza właśnie potrzebuje!. We wzmacniaczu chcę użyć IRF540N, bo potrzeba dla niego 48V(dla irf840 potrzeba 100V) Planowałem od dłuższego czasu wykonać jakąś konstrukcję QRO, a ten wzmacniacz jest najbardziej tani w wykonaniu ze wszystkich które widziałem. Z tego co widze te cewki są po to, by odfiltrować zasilanie. Dla mnie jest ważne napięcie zasilania całego wzmacniacza 12V, bo nie chce wielu zasilaczy, tylko jeden uniwersalny. Więc u czeskiego konstruktora wyczaiłem przetwornice impulsową(do 50V). Będzie ona włączana tylko podczas nadawania, czyli praktycznie nie będzie nam zakłócać odbioru. Dodatkowo na płytce zrobiłem miejsce na filtry wyjściowe

Więc tak, ja planuję umieścic u dołu obudowy sterownik wzmacniacza(przetwornica+przekaźniki+detektor), wyżej ekran z blachy aluminiowej(do masy), a na samej gorze wzmacniacz z radiatorem cienkim ,ale długim(wszystko mocowane plastikowymi tulejami dystansowymi).
Jeśli mi się to uda, to będzie się czym chwalić - obudowa wypełniona elektroniką po brzegi Smile z działającym wzmacniaczem na tranzystorze przełączającym

Pytania:

1. Czy warto tą przetwornice zastosować, czy ta przetwornica zdoła "uciągnąc" wymagany prąd(http://danyk.cz/univ_m_en.html ) - nie mam dostępu do transformatorów?

2. Czy potencjometr od "bias voltage" służy do ustalania poziomu sygnału wejsciowego?, czy zatem może służyć do okreslania mocy wyjsciowej?

3. Czy ten schemat wzmacniacza ma sens? (teraz sie dopatrzylem braku stabilizatora napiecia przy bias voltage - dodam go)

4. Czy te dwie cewki wzmacniacza trzeba robić z grubych ferrytów?

z góry dziękuję za sugestię.

FPGA, SDR, wzmacniacze mocy, opensource
n.icos.ch
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-05-2014 21:54 przez SO3ALG.)
30-05-2014 20:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Wzmacniacz 60W na IRF540N - SO3ALG - 30-05-2014 20:30
RE: Wzmacniacz 60W na IRF540N - HF8V - 09-06-2014, 12:25

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości