Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterownik filtra kwarcowego
SP2FP Offline
PAWEŁ
***

Liczba postów: 183
Dołączył: 01-11-2009
Post: #1
Sterownik filtra kwarcowego
Może tytuł postu trochę dziwny ale przesiedziałem cały dzień z NWT i kilkoma kwarcami 9MHz . Wynikło to z potrzeby zbudowania przestrajanego filtru ( ssb/ prawie cw ) między wzmacniaczem a mieszaczem (produkt detektorem) . Przy pomocy kilku trymerów równoległych i szeregowych udawało mi się osiągnąć na dwóch kwarcach szerokość pasma od 6 do 1,2khza , przesuwanie częstotliwości środkowej w zakresie co najmniej 1khza oczywiście regulacja stromości zboczy , kosztem tłumienia itp.
Pytanie - pomysł- do "procesorowców". Czy można wykonać sterownik na procku przestrajający 2-3-5 warikapów w takim filtrze . Przyjmując albo regulację wypełnienia albo sterowanie tranzystorem z odpowiedzią napięcia zwrotnego na procesor , lub wzm. operacyjny z ustalonym wzmocnieniem . Dla ułatwienia varicapy w zakresie 1-10v tak aby nie robić przetwornicy na 30v . Strojenie np co 0,1v . Następne pytanie czym to sterować - najlepiej potencjometr do zawężania i przestrajania (jakieś 5-10 zakresów ) lub przełącznik kilku pozycyjny, a dla cw dodatkowe wejście dla zawężania przechodząc w taki tryb . Wiadomo że najpierw trzeba ustalić napięcia jakie chcemy mieć na diody , ale oprogramowanie powinno być programowalne przez użytkownika - to znaczy w taki sposób abyśmy samodzielnie mieli możliwość przypisania napięcia dla każdej diody w zależności od zadanego trybu pracy filtra . No i żeby koszt nie był większy jak nasze radyjko Wink
Może taki układ już jest opracowany , ale nie znalazłem takiego rozwiązania sterującego oddzielnie każdą diodą .
07-01-2014 19:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Sterownik filtra kwarcowego - SP2FP - 07-01-2014 19:18

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości