Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tracking generator za 30zł
SP9MTV Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 96
Dołączył: 12-05-2010
Post: #1
Tracking generator za 30zł
Będąc w Jodłówce zakupiłem za 10zł ciekawą płytkę znanego producenta NOKIA na której znajdują się dwa bliźniacze przestrajane VCO, 10szt. wzmacniaczy MAR-06 oraz 5 kluczy przełączanych napięciem. Kupiłem to z zamiarem wylutowania układów MAR ale z ciekawości podłączyłem płyteczkę pod napięcie, I za pomocą przejściówki wyjście do wejścia analizatora. Co się okazało? Oba generatory pracują w zakresie od 1GHz do około 1,08GHz. Nie znam maksymalnego napięcia zasilania tej płytki ale na chwilę podniosłem napięcie do 12V (na MARach prąd nadal nie przekraczał granicznego więc one sa bezpieczne) i maksymalna częstotliwość generowania wzrosła do około 1,15GHz. Moc wyjściowa około +5dBm więc całkiem całkiem...Pomyślałem więc, skoro mam dwa identyczne generatory przestrajane napięciem, to wystarczy jeden generatir ustawić na stałą wartość częstotliwości 1GHz a drugi przestrajać czy to piłą z oscyloskopu czy też analizatora w zakresie 1-1,16GHz. Teraz wystarczy zmieszać obie częstotliwości w jakimś mieszaczu następnie przez filtr dolnoprzepustowy i pozostaje tylko cieszyć się z posiadania generatora przestrajanego od DC do około 160MHz.
Żeby było ciekawiej to generatory przestrajają się dość ładnie liniowo.
Mamy więc za 10zł serce układu czyli generatory i wzmacniacze MAR a za kolejne 20zł obudowę, zasilanie i regulację zakresu przestrajania.

Marek


Załączone pliki Miniatury
İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-09-2012 19:01 przez SP9MTV.)
10-09-2012 15:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Tracking generator za 30zł - SP9MTV - 10-09-2012 15:55

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości