Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #137
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam!

Trochę to trwało i wydawać się mogło, że aktualna, niewesoła sytuacja sprzyja siedzeniu z lutownicą i przy komputerze ale mając więcej niż zwykle czasu mam uczucie, że nie ma potrzeby się śpieszyć. Z drugiej strony trochę się męczyłem zanim wykryłem problemy z resetowaniem Si5351. Jak zwykle winny jest człowiek czyli w tym wypadku ja - taki sobie programista. Dopuściłem, żeby przerwania z impulsatora mogły się zdarzać zarówno podczas wyświetlania danych na ekranie jak i podczas sterowania generatora Si. Stąd przypadkowe i z pozoru bezpodstawne śmieci na ekranie i dziwne resety generatora Si. Przy okazji poprawiłem również obsługę impulsatora, niestety wiąże się to z drobnymi korektami układu płyty sterownika.

Ale po kolei, zamiast programowego filtrowania zakłóceń od impulsatora w chwilach przełączania zastosowałem filtr RC.

İmage İmage İmage

Rysunek pokazuje jak zmodyfikowałem dołączenie impulsatora na wyjściach A i B. Zdjęcie pierwsze pokazuje usunięty opornik R1 , zworę zamiast C3 oraz szeregowe oporniki 10K wlutowane pomiędzy styki A i B a punkty lutownicze na płytce. W tym celu musiałem przeciąć istniejące proste połączenia wyjść A i B do płytki. Na drugim zdjęciu widać jak wlutowałem kondensatory smd do punktów lutowniczych styków A i B impulsatora z drugiej strony płytki i masy. Oczywiście można zastosować elementy przewlekane jako kondensatory lub zamiast oporników przewlekanych szeregowe oporniki smd 10k .

Tak zmodyfikowany impulsator działa dość sprawnie choć zdarzyło mi się, że impulsatory różnych producentów działały w przeciwnych kierunkach - uwzględniłem to w ustawieniach ale o tym dalej.

Pierwsza wersja heterodyny ma już całkiem sporą funkcjonalność ale po kolei:

İmage İmage

Zdjęcie pokazuje wyświetlacz przy normalnej pracy. Poza częstotliwością pracy jest informacja o numerze aktualnego VFO (F0/F1), trybie pracy (na razie LSB/USB), stanie BFO oraz o kroku sterowania. Czeka miejsce na poziom sygnału S.
Częstotliwość jest liczona z dokładnością do 10Hz. Krok sterowania zmienia się od 10Hz do 1MHz w zamkniętym cyklu za pomocą prawego klawisza lub za pomocą impulsatora po naciśnięciu przycisku osiowego. Stan impulsatora pokazuje dwukolorowa dioda LED - kolor czerwony oznacza tryb kroku a kolor zielony to tryb przestrajania. Tryb pracy LSB/USB zmienia się automatycznie jeśli częstotliwość pracy przekracza 10MHz.

Dla ułatwienia startu z hetrodyną i do ustawiania parametrów wbudowałem dwie funkcje możliwe do użycia podczas startu układu.

İmage İmage

Jeśli podczas włączenia układu, kiedy pojawi się pokazany ekran inicjujący, wciśnięty i przytrzymany będzie klawisz środkowy wtedy system zareaguje ustawieniem default-owym oznaczającym ustawienia impulsatora na tryb 'lewy', kroku strojenia na 100Hz oraz ilości pasm na 2 (3.5 i 14) a częstotliwość BFO ustawiona zostanie na 11.0566MHz
Jeśli natomiast podczas włączania zasilania i w trakcie trwania ekranu powitalnego przyciśnięty i przytrzymany zostanie klawisz skrajny, lewy, wtedy układ wejdzie w tryb SETUP informując o tym napisem na ekranie SETUP (nie mam dla tego przypadku zdjęcia).

İmage İmage İmage İmage

Po wejściu do SETUP skrajny, lewy klawisz służy do przechodzenia między pozycjami SETUP a skrajne prawe klawisze do zmiany stanu danej pozycji. I tak kolejno, najpierw jest możliwość zmiany trybu impulsatora z lewego na prawy i odwrotnie klawiszami prawymi a do zakończenie edycji tej pozycji menu służy lewy klawisz.
Drugą pozycją jest konfiguracja pasm. Każde z pasm od 1.8 do 28MHz może być włączone lub wyłączone prawymi klawiszami a przejście między pasmami umożliwia klawisz drugi z lewej. Zakończenie edycji pasm umożliwia skrajny lewy klawisz.
Trzecią pozycją menu jest ustawienie częstotliwości BFO za pomocą impulsatora. Krok można zmieniać również za pomocą impulsatora lub za pomocą prawego klawisza. Koniec edycji częstotliwości BFO zapewnia lewy klawisz. Następnie system wraca na początek z nowymi ustawieniami.
Jeśli jakieś pasmo zostanie wyłączone to nie będzie się pojawiać przy zmianie pasm podczas normalnej pracy a układ, po włączeniu, będzie zaczynał pracę od najniższego, aktywnego pasma pracy.
Do wbudowania w menu zostały: kalibracja s-metra, opóźnienie przy nadawaniu CW, inne(?).

Wymienione funkcjonalności zapewnia oprogramowanie w wersji 1.1:


.hex  het_03m328p.hex (Rozmiar: 35.36 KB / Pobrań: 405) İmage

Oprogramowanie skompilowane jest na ATMEGA328P i zajmuje na razie ok. 40% pamięci. W razie potrzeby skompiluję je na inne typu procesora.
C.d.n.

L.J.
01-04-2020 23:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 01-04-2020 23:05

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości