Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #113
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam!

Następny blok funkcjonalny urządzenia to wzmacniacz sygnału pośredniej częstotliwości 11.059MHz. Ten układ, podobnie jak wzmacniacz pośredniej 45MHz, zbudowany jest lustrzanie dla sygnału nadajnika i odbiornika a kierunek wzmocnienia określa napięcie zasilania aktywujące odpowiednie tranzystory. W torze odbiornika pracują Q15, Q13 i Q11 a w torze nadajnika Q12, Q14 i Q16. Napięcia dla części nadawczej należy mierzyć kiedy urządzenie znajduje się w trybie nadawania co uzyskuje się łącząc styk T/R z napięciem 12V za pomocą opornika co najmniej 1k.

İmage

Na tym etapie nie było żadnych niespodzianek w montażu. Oznakowania tranzystorów na płytce są prawidłowe.
Sprawdza się także drobiazgowe kontrolowanie elementów przed wlutowaniem jak i po wlutowaniu. W przypadku rezystorów sprawdzam przed wlutowaniem wartość omomierzem a po wlutowaniu połączenie styków opornika z sąsiednimi polami, do których jest on dołączony, możliwa jest też zwykle kontrola oporności zamontowanego opornika na zaciskach sąsiednich elementów z jakimi jest on połączony. W przypadku kondensatorów musi wystarczyć sprawdzenie połączenia lutów kondensatora ze stykami sąsiednich elementów z którymi jest połączony.

İmage İmage

Ponieważ napięcia obu wzmacniaczy podane na schemacie są bardzo prawdopodobne dla poprawnie działającego układu to wstępnie założyłem, że oba układy działają prawidłowo.
Później jednak zrobiłem dokładniejsze badanie toru wzmacniacza odbiornika i uzyskałem dla niego wzmocnienie ok. 17dB mierząc miernikiem NA01 dla małych sygnałów (napięcie testujące wejście to ok. 0.05V). Ten poziom zgadza się mniej więcej z opisem jaki można znaleźć dla uBITX-a (ok. 15dB).
Niestety, symulacja jaką wykonałem wykazała dla tego układu wzmocnienie ok. 24dB. Usiłuję na razie dojść gdzie popełniłem błąd w symulacji więc na razie wstrzymam się z pokazaniem jej wyników. Cdn.

L.J.
Witam!

Wyjaśnienie problemu symulacji nastąpiło szybciej niż przypuszczałem. Dla celów symulacji zapomniałem o oporniku 47 omów jaki działa na wyjściu wzmacniacza.

İmage İmage

I jakkolwiek, dalej symulacja jest bardziej 'optymistyczna' niż rzeczywiste pomiary bo dla częstotliwości ok. 11MHz wykazuje wzmocnienie ok. 18.7dB to różnica w stosunku do pomiarów w rzeczywistym układzie można uznać za dopuszczalne, tym bardziej, że aby prawidłowo wykonać pomiar układu aktywnego za pomocą NA01 musiałem użyć trzch tłumików o łącznej wartości ok. 70dB , które same mają tolerancję 1dB.

L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-03-2020 20:31 przez SP6FRE.)
08-03-2020 20:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 08-03-2020 20:03

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości