Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 13 Głosów - 4.62 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transceiver HMG 2010 "HUSAR"
3Z9N Offline
Krzysztof 3Z9N
***

Liczba postów: 119
Dołączył: 30-03-2010
Post: #93
RE: Transceiver HMG 2010 "HUSAR"
(20-04-2011 16:42)sp2qca napisał(a):  ... jak ze sterowaniem układu DSP - tzn. czy będzie jakiś wyświetlacz i klawiatura, czy to się zmieści w tym procesorze ?

Sterowanie układu można zrobić na kilka sposobów. Jednak nie polecam pakować wszystkiego do procesora DSP. Procesor DSP ma się zajmować tylko obróbką sygnału. Komunikacja z układem DSP powinna być zrealizowana poprzez zewnętrzny sterownik, który steruje całym radiem.
Dlaczego? Z prostej przyczyny - ograniczona wydajność procesora DSP. Nawet na komputerze z procesorem Pentium taktowanym na kilku GHz program operujący na DSP (np SDR) wymaga dużej ilości zasobów procesora, a zwłaszcza czasu procesora. Takie programy pracują w trybie rzeczywistym i są bardzo "zasobożerne". Jeśli ktoś kiedyś bawił się takimi programami jak PowerSDR ten wie jak one "mułowato" chodzą. Nic za darmo. Lepiej zrobić kilka specjalizowanych sterowników połączonych ze sobą, niż pakować wszystko do jednego. Dzięki takiemu podejściu otrzymujemy urządzenia, które pracują szybko, niezależnie od siebie, a kiedy trzeba, to mogą się wzajemnie komunikować i wymieniać dane. Tak się to robi w dzisiejszej automatyce. Jeden sterownik steruje np wyświetlaczem LCD, inny zajmuje się obróbką sygnałów analogowych, a jeszcze inny łączy ten system w całość.
Poza tym otrzymujemy "modułowość" systemu. Jeśli jakiś element chcemy zmienić, to go po prostu wymieniamy na inny, a resztę zostawiamy nie marnując czasu na budowanie wszystkiego od początku.
W moim urządzeniu procesor DSP pracuje niezależnie i jest połączony poprzez interfejs USART z procesorem głównym, który zajmuje się sterowaniem całością tzn. obsługą przycisków, encodera, wyświetlaniem danych na wyświetlaczu LCD, sterowaniem DDS-a i innych np. przełączaniem filtrów pasmowych itd. Procesor główny wysyła komendy do procesora DSP sterując jego działaniem, natomiast procesor DSP wysyła dane o sile sygnału (S-meter).



Cytat:...jak zacząć, jakie narzędzia ile czasu to zajmuje - czy jest jakiś wysokopoziomowy język czy tylko asembler, przykład kodów źródłowych - to wszystko byłoby nieocenione.

Programowanie trochę czasu niestety zajmuje, narzędzia są dostępne i to oczywiście w języku wysokopoziomowym ( tutaj C ). Jeśli chodzi o dsPIC-a, to można skorzystać z darmowego środowiska programistycznego MPLAB f-my Microchip, do tego trzeba dołożyć kompilator MPLAB C30 (oparty na gcc) dostępny również w sieci. Microchip udostępnił również darmowo bibliotekę DSP, co się nie zdarza innym firmom, a co jest dla nas bardzo cenne - mamy gotową bibliotekę DSP napisaną w asemblerze przez producenta. Do tego niestety trzeba dokupić programator. Jest ich kilka - ja korzystam z jednego z najtańszych tj. PICkit 2 (programmer & debugger). Wszystko jest dostępne i to chyba najtaniej w TME.
Jeśli chodzi o procesor sterujący (główny), to ja stosuję PIC24Hxxx jest to 16-bitowy procesor o wydajności 40 MIPS-ów, który również programuje się w/w narzędziami. Są to bardzo wdzięczne procesory i łatwo się je programuje.
W sieci jest trochę przykładów (programów), nawet sam producent dostarcza bogatą literaturę i wiele przykładów na swojej stronie - polecam.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-04-2011 20:27 przez 3Z9N.)
20-04-2011 17:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Transceiver HMG 2010 "HUSAR" - admin - 12-02-2011, 22:04
RE: Transceiver HMG 2010 "HUSAR" - 3Z9N - 20-04-2011 17:38

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 25 gości