Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Enkoder/impulsator home made - inne podejście
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #10
RE: Enkoder/impulsator home made - inne podejście
Przy okazji rocznego remanentu, a w zasadzie po korespondencji z jednym z kolegów, zmodyfikowałem nieco oprogramowanie impulsatora. Konstrukcja zrobiona była do współpracy z generatorem Tiny DDS gdzie zarówno wejście (+) jak i (-) impulsów obsługiwane jest przez przerwanie. Impulsator w wersji podstawowej działa w taki sposób, że dla środkowego ustawienia potencjometu nie ma żadnej impulsacji, dla odchylenia w prawo impulsacja pojawia się w pierwszym kanale a dla odchylenia w lewo impulsacja pojawia się w drugim kanale. Oczywiście takie impulsowanie nie ma nic wspólnego z sygnalizacją kwadraturową ale jeśli we współpracującym generatorze oba wejścia są czułe na impulsy (jak w Tiny DDS) to układ działa bez problemu.
Tą wersję oprogramowania można pobrać tu:
wersja z przerwaniami w obu kanałach
Jeśli jednak obsługa impulsatora bazuje na przerwaniu tylko z jednego kanału (jak jest chyba w przypadku DDS DL4JAL/SP3SWJ), układ nie będzie pracował poprawnie bo dla jednego z kierunków nie uruchomi się przerwanie obsługujące impulsy na tym wejściu. Dal tego przypadku opracowałem wersję zapewniającą pełny sygnał kwadraturowy a więc dwa przebiegi prostokątne przesunięte o 90 stopni z pierwszeństwem innego z sygnałów w zależności od kierunku odchylenia potencjometru od położenia neutralnego:
wersja z przerwaniem w jednym kanale
I na koniec jeszcze dwie wersje dla zastosowań nietypowych. W tej wersji impulsowanie odbywa się wyłącznie na jednym wyjściu a drugie wyjście zawiera informację o kierunku zmian w formie sygnału 0 lub 1. Obie wersje są identyczne za wyjątkiem polaryzacji sygnału kierunku, który raz ma dla odchylenia w prawo wartość 0 a w drugim przypadku wartość 1 i odwrotnie dla odchylenia potencjometru w lewo.
wersja impuls/kierunek(+)
wersja impuls/kierunek(-)
Reszta zostaje bez zmian. W położeniu środkowym potencjometru nie ma impulsowania o czym sygnalizuje dioda strefy neutralnej a odchylenie w każdą ze stron powoduje generację impulsów z częstotliwością tym większą (zależność hiperboliczna) im większe jest odchylenie od środka.
L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-12-2010 13:19 przez SP6FRE.)
31-12-2010 13:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Enkoder/impulsator home made - inne podejście - SP6FRE - 31-12-2010 13:06

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości