Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 8 Głosów - 4.13 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,507
Dołączył: 23-08-2009
Post: #377
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Filtry kwarcowe wyraźnie się starzeją wraz z upływem czasu. Po prawej stronie ch-ki przenoszenia pojawia się brzydki uskok powodujący zmianę barwy audio na przeciwnej wstędze. Filtry elektromechaniczne zdają się być pozbawione tej wady.
Mierzyłem wiele filtrów 500kHz, ale również tych na 200kHz. Szczególnie te na 200kHz zachowują całkowicie swoje parametry po wielu latach i ch-ki są dokładnie zgodne z danymi fabrycznymi.
Te powyższe cechy sprawiają, że współczesna amatorska konstrukcja zbudowana w oparciu o filtry elektromechaniczne wyciągnięte z bardzo starych zapasów lub z rozbiórki może mieć dużo lepsze właściwości od konstrukcji na filtrach kwarcowych.
Są jednak pewne warunki do spełnienia wynikające z ogólnych właściwości tych filtrów.

1. Niska częstotliwość wymusza budowę urządzeń z podwójną przemianą częstotliwości. Wyjątkiem są pasma 1,8MHz 3,5MHz 5MHz 7MHz, gdzie da się jeszcze przykładowo zastosować 5-obwodowy filtr BPF spełniający warunki tłumienia częstotliwości lustrzanych.

2. Drugim warunkiem potrzebnym do uzyskania bardzo dobrego audio jakie umożliwiają filtry elektromechaniczne to zapewnienie w filtrze kwarcowym pierwszej przemiany odpowiedniego zapasu pasma przenoszenia. Chodzi o to, że filtr kwarcowy o tej samej szerokości, ale o łagodniejszych z definicji zboczach mocno wpływa fazowo na częstotliwości w pobliżu zboczy filtru co zniekształca całe audio toru.
Dotyczy to szczególnie emisjii SSB.
Z tego powodu z moich badań nad urządzeniami z podwójną przemianą częstotliwości wynika, że szerokość filtru kwarcowego w pierwszej przemianie dla emisji SSB powinna wynosić około 4,5kHz, a dla poszerzonego ESSB jeszcze więcej.
Węższe filtry też będą działać, ale nie uzyskamy z nich takiego wspaniałego audio jakie jest możliwe do uzyskania na filtrach elektromechanicznych.
Jest jeszcze jedna cecha FEM. Jest to dość duże opóźnienie sygnału. trzeba o tym pamiętać i to uwzględniać przy projektowaniu układu ARW.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-01-2025 21:41 przez SP2JQR.)
18-01-2025 14:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP2JQR - 18-01-2025 14:50

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości