NOWY CROWBAR
Układ CROWBAR został zmodernizowany. Zrezygnowałem z dobieranej diody zenera i zastąpiłem ją układem TL431 („programowaną dioda zenera”). Układ ustawiłem na aktywację przy ok. 15,8V. Dobór dwóch połączonych szeregowo rezystorów w dzielniku napięcia dla wejścia referencyjnego umożliwia precyzyjne ustawienie tego napięcia. Bramka tyrystora sterowana jest kluczem tranzystorowym. Zamiast transila wstawiłem diodę krzemową, ponieważ okazało się że układ CROWBAR jest „szybszy” od niego! Całość przed wlutowaniem była testowana na zasilaczu z płynną regulacją napięcia wyjściowego.
CROWBAR_2.pdf (Rozmiar: 523.8 KB / Pobrań: 132)
Po podłączeniu układu zabezpieczającego często aktywował się on podczas wyłączania zasilacza. Przyczyną były zjawiska wywołujące min. iskrzenie na stykach wyłącznika i związane z tym zakłócenia, które przenosiły się prze oba tory zasilacza na wyjście (w szczególności przez tor z układem LM324) . Na załączonym poniżej zdjęciu ekranu oscyloskopu widoczne są jako „prążek” o amplitudzie ponad 2V! na wyjściu zasilacza w momencie wyłączenia (pierwsze zdjęcie, CROWBAR nie podłączony). Następne zdjęcie przedstawia wykres napięcia po wyłączeniu zasilacza z podłączonym CROWBAREM i jego aktywację. Zasilacz ustawiony był na 15V, nieobciążony.
Próbowałem walczyć z tym zjawiskiem zwiększając pojemność kondensatora filtrującego w gałęzi stabilizatora (do 4700uF, przelutowałem C2 na stronę druku, żeby było dla niego więcej miejsca) oraz dodatkowymi kondensatorami blokującymi (2x10nF, równolegle do diody prostowniczej i kondensatora filtrującego). Bez większego skutku. Pojemności te jednak zostały bo polepszają filtrację napięcia.
CORWBAR przestał uruchamiać się po wyłączeniu dopiero, gdy zwiększona została pojemności w bramce tyrystora do 1,5uF, ale takie rozwiązanie zwiększa czasu reakcji układu na przepięcie.
Problem rozwiązało zastosowanie kupionego na ALLEGRO filtra sieciowego 5A i kompromisowa wymiana kondensatora w bramce tyrystora na 0,47uF.