Koleżankom i Kolegom Radioamatorom, Krótkofalowcom,
Konstruktorom i Waszym Rodzinom – w tych trudnych czasach –
Zdrowych, Spokojnych i Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz
Szczęśliwego Nowego Roku

Życzy Zespół Home Made


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 733
Dołączył: 13-01-2015
Post: #256
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Do współpracy z syntezą w zakresie przełączania pasm, przygotowuję już projekt PCB pod filtry pasmowe BPF i LPF. Zgodnie z tym, iż synteza będzie przełączać sześć pasm BPF i LPF też będą na sześć pasm. Projekt filtrów jest w oparciu o rdzenie Amidon T37-2/6. BPF będzie wg. układu filtru dolno-górno zaporowego, który wg. opinii konstruktorów bardzo dobrze pracuje z mieszaczami wysokopoziomowymi i nie jest kłopotliwy w zestrojeniu. LPF też będzie w oparciu o T37-2/6, przystosowany do QRP do ok 20W. Z założenia konstrukcja TRX ma być małej mocy (jako driver) przystosowany do sterowania PA (np. wzmacniacza zewnętrznego). Część osób dysponuje różnymi modułami PA, które z poziomu 3-5W sterują się do pełnych mocy 100-200W. Taka konstrukcja jest zatem optymalna do realizacji, zwłaszcza że można mieć jeden stopień PA do kilku trx hm qrp.
Moduł BPF będzie zawierał tłumik ATT oraz przedwzmacniacz PRE AMP - załączane z układu syntezy, na płytce jest logika wyłączania ATT i PRE po przejściu na nadawanie. Na płytce LPF jest zaprojektowany sprzęgacz kierunkowy do pomiaru SWR dostosowany do układu ATU N7DCC, co daje możliwość podłączenia tego ATU lub wykorzystania samego układu mikroprocesora/programu ATU do pomiaru/odczytu mocy i SWR na dodatkowym wyświetlaczu (bez montowania całego ATU). Bez tej opcji (wykorzystania ATU) można będzie pomiar mocy padającej i odbitej realizować na klasycznym wskaźniku analogowym lub wyświetlaczu symulującym wskaźnik analogowym (bo i taka opcja dalszej rozbudowy jest możliwa).
Poniżej foto printy projektowanych PCB: BPF i LPF, wymiarowo dopasowanych do poprzednich płytek, tak by można je montować np. w pionie jedna za drugą. Widać ilościowo jakie "grubsze" elementy będą wykorzystane w modułach. Zainteresowanych jak zawszę proszę o kontakt, by zrobić plan zamówienia ilościowego PCB.

PCP BPF
İmage
PCB LPF
İmage

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-04-2024 8:31 przez SP9LVZ.)
11-04-2024 21:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 11-04-2024 21:30

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
Loading...