Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BFP czyli filtry pasmowoprzepustowe odbiornika
SP7VMZ Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 95
Dołączył: 17-07-2019
Post: #5
RE: BFP czyli filtry pasmowoprzepustowe odbiornika
Piotrze zastanawiam się nad obwodami wejściowymi bo przecież nie po to projektujesz pośrednią abyśmy sobie ją zrobili i ustawili sobie na półce. ;-)
Właśnie uświadomiłem sobie, że od szkoły minie 40 lat i większość wiedzy peselica zeżarła więc trzeba praktycznie uczyć się od początku. Do tego brak praktyki w obliczaniu i co ważniejsze wykonywaniu filtrów choć zawodowo spotykał się człowiek na co dzień.

Robiąc kwerendę w starych czasopismach zainteresowała mnie publikacja Kaniuta sp9rg "Nowoczesny odbiornik radiokomunikacyjny 0,1-30 MHz" drukowany w Radioelektroniku choć są też gotowe projekty innych autorów. Można też kupić kity jak np. http://shop.qrp-labs.com/BPF
Pytanie czy bezmyślnie kopiować czy pogłębić wiedzę i zbudować coś nowego.

Moje założenia to
1. filtry na każde pasmo w tym LPF nadajnika i BPF wspólne w torze odbiorczym i nadawczym, pracują zawsze.
2. Impedancja standardowo 50om
3. przełączane przekaźnikami

Do rozważenia
4. - akceptowalne tłumienie w pasmie przepustowym
5. - akceptowalne zafalowanie ch-ki w pasmie przepustowym
6. - akceptowalne nachylenie ch-ki w pasmie zaporowym

Znalezienie odpowiedzi na powyższe pytania da odpowiedź jaki filtr wybrać. Inna kwestią jest zaprojektowanie i wykonanie filtrów. Nie uważam abym miał na tyle kompetencji aby zaprojektować dobry filtr spełniający stawiane wymagania.
27-12-2023 14:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: BFP czyli filtry pasmowoprzepustowe odbiornika - SP7VMZ - 27-12-2023 14:15

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości