Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #139
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam!

Dziękuję za sugestię, sam o tym też pomyślałem. Płytka generatora ma translację napięć do poziomu 3.3V. Procesor ma podciągnięte wyjścia do stanu wysokiego, niezależnie od tego próbowałem też zastosować zewnętrzne oporniki polaryzujące z napięcia 5V.
Ale problemem były moje błędy w programowaniu. Jak pisałem, dopuściłem żeby przerwania (od impulsatora) działały w trakcie instrukcji dla LCD jak i w trakcie trwania procedury sterowania Si5351. Blokada przerwań w czasie tych operacji rozwiązuje sprawę. I to właśnie dlatego, poprzednio, kiedy nie ruszałem pokrętłem strojenia generator działał nieskończenie długo bez problemów a zawieszenia zdarzały się właśnie od czasu do czasu kiedy stroiłem częstotliwość i następowało przerwanie procedury sterowania generatora lub wyświetlacza przerwaniem od impulsatora. Oczywiście były to zdarzenia rzadkie i przypadkowe co było mylące. Teoretycznie, przerwanie zapamiętuje stan procesora na czas swojej pracy ale prawdopodobnie ani sterownik LCD ani Si5351 nie tolerują takiej przerwy podczas przesyłania danych sterujących.

Dziś z kolei zacząłem programować pomiar siły sygnału i dobrze mi szło dopóki nie chciałem sprawdzić czy wejście pomiarowe dołączone do +5V pokaże pełen zakres przetwornika (1024 jednostki). Niestety, pomyliły mi się piny i zamiast do +5V dołączyłem wejście analogowe procesora do +12V :-(
Pojawiło się na moment jakby krótkie zwarcie ale pomimo tego biedaczek jeszcze żył. Niestety, po wyłączeniu zasilania i po ponownym włączeniu już nie wstał.
W ruch poszedł ostry nóż, wyciąłem zasłużone zwłoki i wylutowałem odnóża z płytki, oczyściłem pola lutownicze procesora plecionką z kalafonią i wlutowałem kolejny (to już trzeci procesor w tej płytce). Powoli dochodzę do wprawy choć nie napawa mnie to dumą. Na szczęście płytka ma dobry laminat i ścieżki trzymają się na razie niezawodnie.

Zręby pomiaru siły sygnału są zrobione, wskaźnik siły już żwawo podskakuje na ekranie. muszę jeszcze dorobić część konfiguracyjną zawartą w SETUP aby można było każdy poziom sygnału oddzielnie programować. I choć odkryłem, że mam jeszcze kilka procesorów to muszę zdecydowanie bardziej uważać.
C.d.n.

L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-04-2020 23:31 przez SP6FRE.)
02-04-2020 23:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 02-04-2020 23:31

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 11 gości