(04-06-2017 14:05)MOSFET napisał(a):
Zamierzam zbudować instalację antenową 'balkonową' złożoną z ruchomego bomu (2-3m rury PCV wzmacnianej czymś np. karbonem) na zawiasie. Bom byłby odchylany podczas pracy przy radiostacji i chowany (równolegle do balkonu). ...
jest wg. mnie bardzo bezpieczne pod względem 'piorunowym'.
...
1. Zamierzam zrobić możliwość odłączenia bomu od feedera wychodzącego z mieszkania (tzn feeder idzie z mieszkania do złączki na balkonie a dopiero do niej jest podłączany bom antenowy, połączenie jest rozłączane w razie QAZ).
2. Czy jest sens łączyć bom na stałe z instalacją odgromową budynku?
Obok mojego balkonu idzie zwód, z którego mógłbym łatwo (w sensie łatwości mechanicznej) skorzystać. Boje się, że w razie trafienia pioruna w dachowy piorunochron, mam na tym zwodzie tysiące woltów.
3. Czy feeder idący z pokoju na balkon muszę podłączyć do uziemienia, jeśli w czasie burzy i tak bom jest odłączony od feedera?
...
Kompletnie nie ma sensu podłączanie niemetalicznego boomu do zwodu. Tego zrobić się zwyczajnie nie da.
Mam duże wątpliwości co do sensu podłączania czegokolwiek do lokalnych instalacji odgromowych jeżeli chronione urządzenie nie jest umieszczone na dachu.
Wynika to pośrednio z celu jaki ma instalacja odgromowa czyli odprowadzenie ładunku wyładowania atmosferycznego kontrolowaną drogą.
Niestety wzrasta przy okazji prawdopodobieństwo wyładowania bezpośredniego. A ponieważ oporność uziemienia odgromowego nie jest ściśle zdefiniowana i niestety może wahać się w dość dużych granicach w zależności od właściwości gruntu ( PN-EN 62305 Ochrona odgromowa ) to podłączanie kabli na balkonie itp. do zwodów w zasadzie jest proszeniem się o kłopoty.